Trwa ładowanie...
d1ljqzy
10-10-2016 16:05

Miasta partnerskie Łodzi będą wspierać starania Polski o organizację Expo 2022

Dwanaście miast partnerskich Łodzi podpisze we wtorek deklarację wsparcia starań Polski o organizację tzw. małego Expo w Łodzi w 2022 roku - poinformował PAP wiceprezydent miasta, Krzysztof Piątkowski. Łódź pozostaje jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem do organizacji tego wydarzenia.

Share
d1ljqzy

Sygnatariusze dokumentu przyjechali do Łodzi, by wziąć udział w IV Forum Miast Partnerskich. Wśród nich są przedstawiciele władz m.in. Lyonu, Stuttgartu, Orebro, Tampere, Barreiro, Odessy, Wilna.

"Korzystamy zawsze z okazji takich spotkań, by mówić otwarcie o tym, dlaczego chcemy być gospodarzem światowej wystawy Expo w 2022 r. Dlaczego to jest ważne dla nas i dlaczego Łódź w sposób szczególny predysponuje do bycia gospodarzem tego wydarzenia. Od poniedziałku gościmy 12 delegacji miast partnerskich z państw odgrywających znaczącą rolę w procesie podejmowania decyzji o wyborze gospodarza i wszystkie zgodnie podkreśliły, że polska kandydatura jest dla nich bardzo interesująca" - powiedział PAP wiceprezydent Piątkowski.

Dodał, że podpisanie deklaracji będzie kolejnym ważnym krokiem w trwającej kampanii promocyjnej polegającej na budowaniu poparcia dla polskiej kandydatury. "Te miasta będą niejako ambasadorami w swoich krajach idei Expo 2022 w Łodzi. W niektórych z nich już jest głośno o tym wydarzeniu; na konferencji w Wilnie usłyszeliśmy od premiera Litwy, że nasza kandydatura będzie popierana" - przyznał.

Kandydaturę Łodzi do organizacji tzw. małego Expo w połowie czerwca br. w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu (franc. Bureau International des Expositions - BIE) zgłosili wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jak powiedział PAP Piątkowski Łódź nadal pozostaje jedynym oficjalnym kandydatem, a potencjalni konkurenci mają czas na zgłoszenie się do 15 grudnia tego roku.

d1ljqzy

"Nawet, jeśli pozostaniemy jedynym krajem, będziemy musieli zyskać poparcie ponad połowy ze 169 przedstawicieli państw skupionych w BIE przyznających prawo do organizacji wystaw światowych" - wyjaśnił.

Maciej Riemer z Zespołu ds. Expo w łódzkim magistracie w rozmowie z PAP powiedział, że międzynarodowa kampania promocyjna związana z ubieganiem się o organizację Expo ruszyła w ubiegłym roku, a jej zintensyfikowane działania trwają od czerwca. Od momentu zgłoszenia kandydatury w BIE można bowiem prowadzić oficjalne działania lobbingowe.

Jak tłumaczył odbywa się ona na różnych płaszczyznach - politycznych, biznesowych, społecznych, turystycznych, kulturalnych, sportowych - m.in. poprzez misje, wizyty delegacji rządowych i samorządowych, udział w konferencjach, współpracę z ambasadami.

"Jednym z przykładów takich działań jest nasz udział w rozpoczynającej się w tym tygodniu w Quito ogólnoświatowej konferencji UN-Habitat, agendy ONZ specjalizującej się w kwestiach urbanizacji i osiedli ludzkich. Polska i Łódź będą miały tam stałe stanowisko wystawowe, a przedstawiciele rządu i miasta odbędą spotkania ze 163 delegacjami rządowymi obecnymi w stolicy Ekwadoru" - wyjaśnił.

d1ljqzy

Ważnym punktem w staraniach Polski i Łodzi będzie zaplanowana na 23 listopada prezentacja idei organizacji w Łodzi Expo 2022 przed zgromadzeniem ogólnym BIE w Paryżu.

Polska ubiega się o organizację International Expo, czyli tzw. małego Expo, które są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Tematem wiodącym łódzkiego Expo ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a jego hasłem przewodnim "City Re:Invented".

Jeśli Łódź uzyska prawo do organizacji Expo, to - według studium wykonalności przygotowanego przez Deloitte - w 2022 r. miasto odwiedzi przeszło 8 mln gości w ciągu 3 miesięcy trwania wydarzenia. Na obszarze tzw. Nowego Centrum Łodzi powstanie teren wystawy obejmujący 25 ha oraz infrastruktura transportowa konieczna do obsłużenia Expo. Zdaniem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego organizacja wydarzenia ma kosztować ok. 5 mld zł.

Głosowanie BIE w sprawie przyznania Polsce prawa do organizacji Expo 2022 w Łodzi zaplanowano na listopad 2017 r.

d1ljqzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ljqzy
d1ljqzy