Trwa ładowanie...
d25yb0l
18-03-2016 14:03

MIB: Specustawa jest niezbędna dla pomyślnej realizacji inwestycji kolejowych

Warszawa, 18.03.2016 (ISBnews) - Dla usprawnienia inwestycji kolejowych w Polsce, realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK) niezbędna jest specustawa, wynika z obrad zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB), podał resort. Ministerstwo zapowiedziało również aktualizację KPK do połowy tego roku.

d25yb0l
d25yb0l

"Konieczne są szybkie zmiany legislacyjne - wprowadzenie zezwoleń na realizację inwestycji kolejowej (ZRIK) i wsparcie ze strony wojewodów. Pieniądze na roboty dodatkowe ma dać Fundusz Kolejowy. Bez radykalnego uproszczenia procedur Polskie Linie Kolejowe nie zdążą wydać unijnych dotacji, a to będzie oznaczało konieczność ich zwrotu. W 2016 r. realizowane będą głównie tzw. projekty fazowane, czyli mocno opóźnione remonty z unijnych funduszy na lata 2007-2013, np. modernizacja linii Warszawa-Łódź i Warszawa Okęcie-Radom" - czytamy w komunikacie.

Według resortu, specustawa pozwoli uniknąć za trzy lata całkowitego paraliżu ruchu kolejowego i spiętrzenia robót w jednym czasie.

"Największy problem to brak gotowych projektów - poprzednie kierownictwo PKP PLK nie zadbało o ich przygotowanie. Tymczasem opracowanie projektu, wydanie decyzji środowiskowych i pozwolenia na budowę zajmuje średnio 3 lata, podczas gdy prace budowlane trwają przeciętnie dwa lata. Grozi to znacznym spowolnieniem inwestycji w latach 2016-2017 oraz spiętrzeniem remontów w latach 2019-2020, które w efekcie sparaliżowałyby kolej" - czytamy dalej.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział personalną odpowiedzialność pracowników kierownictwa PKP PLK za los poszczególnych inwestycji. Nowy zarząd PKP PLK ma zostać wyłoniony w konkursie do końca marca 2016 r. Opracowano już program naprawczy, zakładający maksymalne skrócenie procedur w spółce oraz zatrudnienie projektantów i inżynierów z uprawnieniami do nadzorowania robót, podano również.

d25yb0l

"Cały czas przychodzą do mnie podwykonawcy z branży kolejowej, prosząc o jakąkolwiek pracę. Rynek jest wygłodniały. To nie jest tylko sprawa wydania unijnych dotacji, ale losu polskich firm" - powiedział Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Krajowy Program Kolejowy zakłada wydanie 67 mld zł w ciągu najbliższych ośmiu lat. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma zapowiedział jego aktualizację do połowy tego roku. W planach są m.in. inwestycje na tzw. Magistrali Wschodniej, modernizacja linii Wrocław-Poznań, Katowice-Kraków, Łódź Kaliska-Ostrów Wielkopolski oraz poprawa dostępu do portów w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu.

(ISBnews)

d25yb0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25yb0l