MIB: Specustawa jest niezbędna dla pomyślnej realizacji inwestycji kolejowych
Warszawa, 18.03.2016 (ISBnews) - Dla usprawnienia inwestycji kolejowych w Polsce, realizowanych w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK) niezbędna jest specustawa, wynika z obrad zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB), podał resort. Ministerstwo zapowiedziało również aktualizację KPK do połowy tego roku.
18.03.2016 14:03
"Konieczne są szybkie zmiany legislacyjne - wprowadzenie zezwoleń na realizację inwestycji kolejowej (ZRIK) i wsparcie ze strony wojewodów. Pieniądze na roboty dodatkowe ma dać Fundusz Kolejowy. Bez radykalnego uproszczenia procedur Polskie Linie Kolejowe nie zdążą wydać unijnych dotacji, a to będzie oznaczało konieczność ich zwrotu. W 2016 r. realizowane będą głównie tzw. projekty fazowane, czyli mocno opóźnione remonty z unijnych funduszy na lata 2007-2013, np. modernizacja linii Warszawa-Łódź i Warszawa Okęcie-Radom" - czytamy w komunikacie.
Według resortu, specustawa pozwoli uniknąć za trzy lata całkowitego paraliżu ruchu kolejowego i spiętrzenia robót w jednym czasie.
"Największy problem to brak gotowych projektów - poprzednie kierownictwo PKP PLK nie zadbało o ich przygotowanie. Tymczasem opracowanie projektu, wydanie decyzji środowiskowych i pozwolenia na budowę zajmuje średnio 3 lata, podczas gdy prace budowlane trwają przeciętnie dwa lata. Grozi to znacznym spowolnieniem inwestycji w latach 2016-2017 oraz spiętrzeniem remontów w latach 2019-2020, które w efekcie sparaliżowałyby kolej" - czytamy dalej.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział personalną odpowiedzialność pracowników kierownictwa PKP PLK za los poszczególnych inwestycji. Nowy zarząd PKP PLK ma zostać wyłoniony w konkursie do końca marca 2016 r. Opracowano już program naprawczy, zakładający maksymalne skrócenie procedur w spółce oraz zatrudnienie projektantów i inżynierów z uprawnieniami do nadzorowania robót, podano również.
"Cały czas przychodzą do mnie podwykonawcy z branży kolejowej, prosząc o jakąkolwiek pracę. Rynek jest wygłodniały. To nie jest tylko sprawa wydania unijnych dotacji, ale losu polskich firm" - powiedział Adamczyk, cytowany w komunikacie.
Krajowy Program Kolejowy zakłada wydanie 67 mld zł w ciągu najbliższych ośmiu lat. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma zapowiedział jego aktualizację do połowy tego roku. W planach są m.in. inwestycje na tzw. Magistrali Wschodniej, modernizacja linii Wrocław-Poznań, Katowice-Kraków, Łódź Kaliska-Ostrów Wielkopolski oraz poprawa dostępu do portów w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu.
(ISBnews)