ycipk-o0vaoq

Michał Sołowow chce budować elektrownię atomową. Minister energii nie kryje zadowolenia

- Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskiego przemysłu energetyką jądrową. Pokazuje to, że inwestycje w energetykę jądrową są atrakcyjne dla biznesu – tak szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski komentuje money.pl plany najbogatszego Polaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister cieszy się z planów zbudowania elektrowni atomowej
Minister cieszy się z planów zbudowania elektrowni atomowej (East News, Fot: East News)
ycipk-o0vaoq

Minister Tchórzewski nie powiedział jednoznacznie jakie procedury będzie musiał przejść Michał Sołowow przed wybudowaniem elektrowni atomowej.

- Małe reaktory [atomowe] mogą być uzupełnieniem reaktorów dużej mocy, szczególnie w zastosowaniach przemysłowych związanych z wytwarzaniem pary technologicznej, do kogeneracji czy też jako źródło energii elektrycznej w lokalizacjach położonych daleko od sieci przesyłowej, np. w Rosji czy w USA - napisał w odpowiedzi na nasze pytania minister.

- Jednocześnie przypominamy, że Projekt Polityki Energetycznej Polski 2040 przewiduje budowę dużych bloków jądrowych w elektrowniach o łącznej mocy 6000-9000 MW - w technologii, która została już wdrożona w innym kraju i sprawdzona w eksploatacji, co jest wymogiem obowiązującego w Polsce prawa - podkreśla szef resortu energii.

ycipk-o0vaoq

PGE obiera kurs w stronę zielonej energii. "Mamy wizję". Obejrzyj wideo:

- Należy śledzić postępy rozwoju technologii SMR [czyli małych reaktorów - przypomina redakcja] i na bieżąco oceniać jej przydatność i realność wykorzystania, ale nie jako alternatywa dużych reaktorów w elektrowniach systemowych, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne przy spełnieniu wymogów dotyczących ochrony klimatu i środowiska - dodał minister Tchórzewski.

Czytaj też: Michał Sołowow chce postawić małą elektrownię atomową. To technologia, która dopiero raczkuje

ycipk-o0vaoq

Przypomnijmy - kontrolowany przez Sołowowa Synthos podpisał porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy reaktor w Polsce ma powstać za 10 lat, a budowa będzie kosztować 1 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-o0vaoq

ycipk-o0vaoq
ycipk-o0vaoq