Mid Europa Partners: obawy o sprzedaż akcji PKG - nieuzasadnione
Obawy części Podhalan dotyczące przyszłej emisji i sprzedaży akcji Polskich Kolei Górskich (PKG) są nieuzasadnione, a interesy gmin - zabezpieczone - powiedział PAP Zbigniew Rekusz, prezes funduszu Mid Europa Partners, który obejmie większość akcji PKG.
11.07.2013 | aktual.: 11.07.2013 15:48
Emisji i sprzedaży na giełdzie akcji Polskich Kolei Górskich (PKG) obawia się m.in. część zakopiańskich radnych. Miesiąc temu przyjęli oni stanowisko, w którym sprzeciwiają się sprzedaży akcji spółki. Wątpliwości wyrażają także niektórzy politycy.
PKG pod koniec maja kupiły za 215 mln zł od PKP SA spółkę Polskie Koleje Linowe (PKL), właściciela m.in. kolejek linowych na Kasprowy Wierch. PKG została założona przez podhalańskie samorządy: miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Jej większościowym akcjonariuszem będzie jednak fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który w momencie finalizacji transakcji obejmie ponad 98 proc. akcji. Reszta akcji należy do samorządów, które powołały spółkę. Przez to pojawiły się zarzuty - wygłaszane m.in. właśnie przez część zakopiańskich radnych, że PKG posłużyło jedynie do pośrednictwa w zakupie PKL przez "obcy kapitał".
- Zupełnie nie rozumiem takich zarzutów - powiedział PAP prezes funduszu Mid Europa Partners Zbigniew Rekusz. - Podział akcji PKG odzwierciedla zaangażowanie kapitałowe w kupno Polskich Kolei Linowych, ale nie oddaje praw poszczególnych akcjonariuszy. A samorządy mają tak duże uprawnienia osobiste - niezależne od liczby posiadanych akcji, których nikt nie może ich pozbawić, że mają znaczący wpływ na decyzje spółki i współdecydują o strategii jej rozwoju - wyjaśnił Rekusz.
Poinformował, że gminy założyciele PKG powołują jednego członka zarządu PKG i dwóch członków rady nadzorczej spółki. Będą więc miały realny wpływ na bieżące zarządzanie PKG, a ich przedstawiciele zasiądą w organach kontrolnych spółki. Bez zgody gmin założycieli nie można będzie na przykład sprzedać całej ani części spółki lub jej aktywów, podzielić ani zlikwidować PKG, ani zmienić siedziby firmy. Wspólnie z funduszem gminy przygotowały też wieloletni plan rozwoju połączonych PKG i PKL. - Dlatego właśnie argumenty, że PKG to jakiś "słup", są absolutnie bezpodstawne - zaznaczył Rekusz.
Przyznał, że fundusz Mid Europa Partners jako inwestor finansowy planuje w perspektywie kilku lat wyjść z inwestycji z zyskiem i odsprzedać swoje akcje. - Jednak wówczas prawo pierwokupu naszego pakietu będą miały samorządy, które założyły spółkę. Będą też mogły wskazać inwestora, który wykupi go za nie. W sytuacji debiutu giełdowego, samorządy będą mogły kupić przed emisją pakiet przynajmniej 20 proc. plus jedna akcja, by mieć pakiet kontrolny, gwarantujący zachowanie kontroli strategicznej nad kluczowymi decyzjami spółki - wyjaśnił.
Zgodnie z ustaleniami między funduszem a samorządami, Mid Europa Partners może rozpocząć przygotowania do wyjścia ze spółki za trzy lata, ale realny termin wyjścia funduszu z inwestycji to pięć - siedem lat. Wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń ocenił w rozmowie z PAP, że to daje samorządom czas na przekonywanie lokalnych społeczności do kupna akcji spółki na giełdzie. - Będziemy mieli kilka lat spokoju, by przekonywać mieszkańców, że warto się w taką spółkę zaangażować - wyjaśnił.
Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wskazał natomiast, że dzięki założeniu spółki PKG samorządy będą miały wpływ na ofertę turystyczną w regionie. - Myślę, że inne samorządy też pójdą w tym kierunku, współpracy z prywatnym kapitałem. Tym bardziej że nasze możliwości finansowania inwestycji z budżetów miast i gmin się wyczerpały. Widzę też po telefonach, jakie odbieram od innych samorządowców, że chcą wiedzieć, jak się taką współpracę nawiązuje - wyjaśnił Majcher.
Sprzedaż Polskich Kolei Linowych jeszcze nie została sfinalizowana. Umowę w tej sprawie PKP SA i PKG podpisały pod koniec maja br., ale na transakcję musi się jeszcze zgodzić UOKiK. Rekusz wyraził w rozmowie z PAP nadzieję, że Urząd wyda decyzję w ciągu kilku tygodni. Wtedy na konta PKP SA trafią pieniądze ze sprzedaży spółki.
Fundusz Mid Europa Partners działa w Europie Środkowej i Wschodniej. Zarządza kapitałem w wysokości 3,2 mld euro, a jego inwestycje przyniosły 2,9 mld euro zysku. W Polsce zainwestował m.in. w grupę Lux Med, sieć telewizji kablowej Aster, czy sieć sklepów Żabka.
Agata Kalińska