Mieszkania będą taniały
Zdaniem specjalistów ceny mieszkań powinny w najbliższym czasie iść w dół tak, jak było w końcówce ubiegłego roku.
25.03.2011 | aktual.: 25.03.2011 17:42
- Podaż nowych mieszkań w kraju szacuję na ponad 44 tysiące. Jesteśmy w sytuacji komfortowej dla kupującego: szeroki wybór, duża pula lokali gotowych, nowe projekty zaaranżowane z naciskiem na lokale mniejsze - mówi Maciej Dymkowski, prezes portalu Tabelaofert.pl.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, firmy deweloperskie rozpoczęły w 2010 r. o ponad 40 procent więcej budów niż w 2009 r. A w biurach sprzedaży niektórych deweloperów miesiącami zalegają gotowe mieszkania, czekając na klientów.
Z wyliczeń Działu badań i analiz firmy Emmerson (doradca i pośrednik na rynku nieruchomości) wynika, że na koniec 2010 r. w Warszawie do wzięcia było ponad 16 tys. lokali na rynku pierwotnym, z czego ponad 5 tys. ukończonych. W Krakowie na prawie 6 tysięcy nowych mieszkań w ofercie deweloperów ok. 1,7 tys. było gotowych, we Wrocławiu z 5,6 tys. lokali 1,1 tys. ukończonych.
Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »
Z badań Związku Banków Polskich prowadzonych przez AMRON wynika, że ceny transakcyjne mieszkań (na rynku pierwotnym i wtórnym) tylko w IV kwartale 2010 r. spadły nawet o 4 procent w stosunku do cen z III kwartału ub. r.
- Z pewnością coraz większa podaż nowych mieszkań oferowanych przez deweloperów, połączona z rosnącą od kilku miesięcy liczbą niesprzedanych lokali, będzie miała istotny wpływ na poziom cen transakcyjnych mieszkań - przewiduje Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.
Także Jacek Łaszek ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert NBP i ZBP, przewiduje, że większa podaż mieszkań będzie wymuszała obniżki stawek, czemu sprzyjać będą także bardziej konserwatywne warunki kredytowe oferowane przez banki.
Z porównania cen wywoławczych nowych mieszkań z IV kwartału 2009 r. ze stawkami z IV kwartału 2010 r. wynika, że średnie ceny spadły o 9,7 proc. we Wrocławiu, o 7,1 proc. w Warszawie, w Łodzi i Poznaniu o ok. 6,9, a w Krakowie o ponad 5,6 proc. – podają analitycy Emmersona.
Czym firmy deweloperskie będą przyciągać klientów? Nowymi projektami z niższymi cenami i mniejszymi powierzchniami lokali niż na osiedlach sprzed 2-3 lat.
Maciej Dymkowski podkreśla, że deweloperzy będą konkurować ze sobą nie niższą ceną metra, ale niższą ceną całkowitą mieszkania, oferując np. dwa pokoje na czterdziestu paru, a nie na 60 mkw. – Chodzi o to, by klientom wystarczało zdolności kredytowej na kupno dwóch pokoi, a nie kawalerki – mówi Dymkowski. – Na rynek trafia coraz więcej małych lokali z segmentu popularnego, których ceny całkowite muszą być niższe.
PARKIET