Trwa ładowanie...

Mieszkanie w Warszawie. Lepiej wynajmować czy kupić? Eksperci policzyli, co się bardziej opłaca

Cena 50-metrowego mieszkania w Warszawie to równowartość kosztów 23 lat jego najmowania - wynika z analizy HRE Investments. Drogo? Z pewnością, jednak w Europie jest wiele stolic, w których własne lokum opłaca się jeszcze mniej, jeśli nie chcemy w danym mieście spędzić całego życia. W rekordowym przypadku cena mieszkania równa się kosztom ponoszonym przez 72 lata najmu.

Mieszkanie w Warszawie. Lepiej wynajmować czy kupić? Eksperci policzyli, co się bardziej opłaca Mieszkanie w Warszawie. Lepiej wynajmować czy kupić? Eksperci policzyli, co się bardziej opłaca Źródło: Getty Images, fot: SOPA Images, Getty Images
d1dq1jq
d1dq1jq

Według analityków informacja o tym, jak długo można wynajmować mieszkanie za cenę jego zakupu jest jednym ze sposobów, który pozwala określić, czy w danej lokalizacji bardziej opłaca się wynajem czy też zakup.

"Jeśli weźmiemy pod uwagę stawki za zakup i najem, to w bardzo uproszczony sposób jesteśmy w stanie wskazać lokalizacje, w których zakup może się szczególnie opłacać lub wręcz przeciwnie – rynek tak wywindował ceny zakupu mieszkań, że trzeba się dobrze zastanowić, czy zakup własnego 'M' jest uzasadniony" - tłumaczą w opublikowanej w czwartek analizie.

Jeśli czynsze najmu zrównują się stosunkowo szybko z ceną zakupu, to decydując się na zakup, można relatywnie niskim kosztem "awansować" z grona najemców do właścicieli. Jeśli jednak okres ten jest długi, to - zadaniem ekspertów - najem jest często bardziej opłacalny niż zakup.

Ceny mieszkań będą spadać? Ekspert studzi nadzieje

Warszawa europejskim średniakiem

Analitycy HRE wyliczyli na podstawie danych serwisu Numbeo, że cena zakupu 50-metrowego mieszkania w Warszawie (poza centrum) odpowiada czynszowi za 23 lata jego najmu. "Jest to wynik plasujący naszą stolicę pośrodku rankingu. Gdyby bowiem wziąć pod lupę 40 europejskich stolic - ich stawki za najem jak i ceny za metr kw. mieszkania poza centrum to tam też 23 lata regularnego płacenia czynszu najmu dałoby równowartość 50-metrowego mieszkania" - czytamy w opracowaniu firmy.

d1dq1jq

Koszt kupna i najmu jest taki sam w Wilnie i w Oslo, tyle że w stolicy Norwegii zarówno czynsz najmu, jak i cena metra kw. są ponad 2-krotnie wyższe niż w Warszawie. W stolicy Norwegii w przeliczeniu na złotówki co miesiąc musielibyśmy płacić właścicielowi prawie 5 tys. zł, natomiast m kw. mieszkania kosztuje tam 26,8 tys. zł. Z kolei na Litwie obie stawki są o kilkaset złotych niższe niż w Warszawie, ale parytet pozostaje ten sam.

Są też stolice, w których okres, po którym czynsz najmu zrówna się z wartością mieszkania, jest dłuższy niż w Warszawie. Np. w Helsinkach, Sztokholmie, Berlinie, Bratysławie, Budapeszcie, Pradze czy Paryżu czynsz najmu równoważy się z ceną mieszkania po okresie od 24 do 44 lat.

Najdłużej trwa to w Monako, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić przeciętnie aż 242 tys. zł. "Przy tych cenach za równowartość monakijskiego mieszkania można być najemcą podobnego lokum przez 72 lata, więc praktycznie całe życie" - napisali eksperci, zaznaczając, że stawka za wynajem mieszkania z jedną sypialnią w Monako to ponad 14 tys. zł miesięcznie (plus opłaty).

Najkrócej natomiast na zrównanie czynszu z wartością mieszkania trzeba czekać w Dublinie i Kijowie. Tam - jak wyliczono - już po 11-12 latach najemca wpłaca na konto właściciela równowartość mieszkania.

d1dq1jq

Eksperci zauważyli też, że w stolicy Irlandii stawki za najem jak i za metr kwadratowy mieszkania są o kilka tysięcy wyższe niż w polskiej stolicy i wynoszą odpowiednio 6,7 tys. oraz 17,2 tys. zł. Wyjaśnili, że tak wysokie stawki są pokłosiem problemów z dostępnością mieszkań na irlandzkim rynku nieruchomości, który od pewnego czasu boryka się z niedostateczną ofertą w stosunku do popytu.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Kijowie, gdzie stawki za najem a także za metr kwadratowy mieszkania są znacznie niższe niż w Warszawie. "Za najem mieszkania z jedną sypialnią zapłacimy tutaj średnio 1,6 tys. zł, a chcąc kupić mieszkanie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 4,6 tys. zł za m kw." - napisano.

Według ekspertów relatywnie niski koszt zakupu mieszkania może być związany z sytuacją polityczną, a także dostępnością kredytów hipotecznych na Ukrainie. Powołując się na dane Narodowego Banku Ukrainy napisali, że średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wnosi 14,5 proc.

d1dq1jq

Ceny mocno w górę

Analityce HRE Investments informowali też na początku lutego, że na wynajem mieszkania w Warszawie potrzeba 41 proc. średniej pensji., a tylko w ciągu ostatniego roku czynsze w największych polskich miastach wzrosły o 12 proc. To jednak nic w porównaniu z rekordowo drogim Monako, gdzie za mieszkanie trzeba płacić aż 14 tys. zł. Tylko w rok czynsze wzrosły o 12 procent

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1dq1jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dq1jq