Trwa ładowanie...

Mija ważny termin ws. 500+. Każdy musi tego dopilnować

Do 30 kwietnia trzeba złożyć wniosek o 500+ na nowy okres rozliczeniowy, jeśli chce się zachować ciągłość wypłat. Kto zrobi to później, będzie musiał czekać na pieniądze. Natomiast ci, którzy złożą wniosek w lipcu lub później, będą stratni - przypomina w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Mija ważny termin ws. 500+. Każdy musi tego dopilnować Mija ważny termin ws. 500+. Każdy musi tego dopilnować Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d12cq6x
d12cq6x

Trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja przyszłego roku. Aby zachować ciągłość wypłat, należy złożyć wniosek do 30 kwietnia - poinformował resort.

Warto pilnować terminu

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od 1 lutego do 30 kwietnia. "Formalności muszą dopełnić wszyscy rodzice, również ci, którzy już pobierają świadczenie wychowawcze" – podkreśla ministerstwo.

A co, jeśli ktoś złoży wniosek później? Jeżeli zrobi to w maju, ustalenie prawa do wypłaty przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca. Jeśli złoży wniosek w czerwcu, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec, lipiec i sierpień nastąpi nie później niż do 31 sierpnia. Kto zrobi to później niż w czerwcu, musi się liczyć ze stratą.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Banki podniosą oprocentowanie depozytów? "To kluczowe"

"Jeśli rodzic ubiegający się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r., świadczenie wychowawcze będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku" – podaje resort rodziny. Z jego danych wynika, że do tej pory złożono 5,64 mln wniosków. W przypadku ok. 4,8 mln dzieci świadczenie zostało już przyznane.

d12cq6x

MRiPS przypomniało, że wnioski o 500+ można składać wyłącznie online za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Program "Rodzina 500 plus" ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na dochody rodziców i liczbę dzieci w rodzinie.

Nie tylko 500+

Przypomnijmy, że od tego roku, oprócz 500+ i 300 zł na wyprawkę szkolną, rodzicom przysługują dodatkowe pieniądze na dzieci w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza. W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego do rodzin trafiło już ponad miliard złotych - informowała na początku kwietnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12cq6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12cq6x