Trwa ładowanie...

Mikrorachunek. KAS potwierdza: jeden podatnik może dysponować dwoma rachunkami

Mikrorachunek podatkowy funkcjonuje dopiero od paru tygodni, ale już zdążył wprowadzić wśród płatników spore zamieszanie. Głównym problemem okazuje się bowiem kwestia rozróżnienia rachunków CIT, PIT i VAT.

Share
Mikrorachunek. KAS potwierdza: jeden podatnik może dysponować dwoma rachunkamiŹródło: Fotolia, fot: Pio Si
d24cho6

Mikrorachunek. KAS potwierdza: jeden podatnik może dysponować dwoma rachunkami

Nowo wprowadzony mikrorachunek zmienia bardzo wiele. No bo z którego z rachunków należy ostatecznie korzystać? Jak tłumaczy Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) oraz konsultanta Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), osoba która prowadzi firmę powinna zapomnieć o rachunku wygenerowanym z numeru PESEL i wpłacać podatki na rachunek z NIP.

Oglądaj: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach resort finansów wielokrotnie informował, że indywidualne konta podatkowe służą zapłacie PIT, CIT i VAT, ale przepisy dot. ordynacji podatkowej wskazują na coś innego. Art. 61b wskazuje bowiem o niepodatkowych należnościach o charakterze budżetowym, w skład których wchodzą m.in. opłaty za parkowanie, mandaty czy gospodarowanie odpadami komunalnymi.

d24cho6

Mikrorachunek. KAS potwierdza: jeden podatnik może dysponować dwoma rachunkami

Banki informują jednocześnie, że na mikrorachunek należy wpłacać nie tylko mandaty, ale również podatki od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jedną z kwestii budzących najwięcej wątpliwości była również destynacji przelewów, które księgowane były przez bydgoski urząd. Zgodnie ze stanowiskiem KIS to właśnie urząd w Bydgoszczy jest miejscem, gdzie każdy mikrorachunek będzie rozliczany i to właśnie dlatego jego dane powinny widnieć w informacjach nt. przelewu.

d24cho6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24cho6