Trwa ładowanie...

Miliardy złotych czekają na Polaków

Polscy emigranci nadpłacili obcym urzędom
skarbowym 5,5 mld zł. To konsekwencja wpłacania przez te osoby
zbyt wysokich zaliczek na podatek dochodowy. Te pieniądze można
odzyskać, informuje "Puls Biznesu".

Share
Miliardy złotych czekają na PolakówŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d47h5db

Polscy emigranci nadpłacili obcym urzędom skarbowym 5,5 mld zł. To konsekwencja wpłacania przez te osoby zbyt wysokich zaliczek na podatek dochodowy. Te pieniądze można odzyskać - informuje "Puls Biznesu".

Według gazety - powołującej się na szacunki Euro-tax.pl. - tylko co trzeci pracujący za granicą Polak odzyskał należny podatek. Reszta zostawiła go fiskusowi w prezencie, bo albo nie jest świadoma prawa do zwrotu, albo irracjonalnie obawia się np. podwójnego opodatkowania.

Jak wyjaśniają eksperci, firmy zagraniczne legalnie zatrudniające Polaków odprowadzały do urzędów skarbowych zaliczki na ich podatek dochodowy. W większości przypadków przewyższały one kwoty podatku należnego fiskusowi. Te nadpłaty można odzyskać - podkreśla "Puls Biznesu".

Wiele osób jednak nie stara się o zwrot z braku dokumentów od pracodawcy, niewystarczającej znajomości języka obcego, a nawet braku motywacji. Tymczasem średni zwrot na osobę, to ok. 2,5 tys. zł.

Gdyby te 5,5 mld zł wróciło w całości do kraju, to wydanie ich na konsumpcję zwiększyłoby ją o 0,6%. A to byłby już znaczący krok na drodze walki z kryzysem gospodarczym, oceniają ekonomiści.

d47h5db
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47h5db
d47h5db