Milionerzy rolnicy – ilu takich jest?

Wynika z tego, że rolnicy, w tym również właściciele łąk i sadów, zarządzają więcej niż połową kraju

Milionerzy rolnicy – ilu takich jest?
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Polska zajmuje ogółem obszar 31,3 mln hektarów. Około 17,7 mln ha, według danych z 2011 roku, znajdowało się w posiadaniu gospodarstw rolnych. Wynika z tego, że rolnicy, w tym również właściciele łąk i sadów, zarządzają więcej niż połową kraju. Co z tego mają?

Nie tylko rolnik

Przez całe lata rolnicza branża była w Polsce synonimem biedy, ogólnego niedoboru, niskiej kultury pracy i mało efektywnej gospodarki. Takie myślenie o rolnictwie trzeba jednak dzisiaj wyrzucić z głowy, jeśli chce się zarabiać na nim naprawdę duże pieniądze. A jest to możliwe. Wśród ziemskich posiadaczy nie brakuje milionerów również w Polsce. Z tym, że najczęściej pochodzenie ich fortun nie jest już wyłącznie rolnicze. A to dlatego, że nie poprzestają oni na inwestowaniu w ziemię. To biznesmeni w pełnym wymiarze, rozszerzający swoją działalność m.in. na turystykę, handel maszynami, przemysł spożywczy i inne dziedziny.

Jak zarobić na ziemi

W tej branży często działa zasada: im więcej ziemi, tym więcej pieniędzy. Aby dorobić się na rolnictwie, nie trzeba jednak koniecznie skupować ziemi. Czasami wystarczy… ją sprzedać. Jak podaje „Forbes”, w I kwartale tego roku ceny polskich gruntów wzrosły o 20 proc., do średniego poziomu 24,8 tys. zł za 1 ha. Mimo to, w porównaniu z cenami w UE, polska ziemia nadal nie jest droga.

Ceny ziemi poszły w górę już przed ośmiu laty, kiedy Polska wstąpiła do Unii. Można się było tego spodziewać – tym samym nasz kraj został objęty szeroko zakrojonym systemem dopłat. Rolnictwo zaczęło być opłacalnym biznesem, jeśli ktoś zamierzał w nie inwestować. W dodatku wejście do UE oznaczało znaczne ułatwienia w handlu. Przed kimś, kto chciał zarabiać na rolnictwie, otworzył się duży europejski rynek. Poza tym ceny cały czas rosły: od 2004 roku zboże podrożało na niektórych rynkach nawet o 200 proc., wzrosły też ceny mięsa. A żywność, według prognoz, będzie nadal drożeć, bo ludzi jest coraz więcej, zaś obszarów ziemi przeznaczanych pod uprawę nie da się powiększać w nieskończoność. W krajach rozwiniętych przeciwnie – one maleją, zagarniane przez postępującą urbanizację. Dla przykładu, w Polsce od początku lat 90. obszar gruntów rolnych skurczył się o 3 mln ha. Według danych GUS, powierzchnia gospodarstw rolnych tylko na przestrzeni ostatnich lat, między 2010 a 2011, zmniejszyła się o blisko 2 proc., do
ok. 17,7 mln ha.

Za pięć lat nas wykupią?

Największe gospodarstwa rolnicze funkcjonują na terenach zajmowanych niegdyś przez PGR-y. To pas ciągnący się od Dolnego Śląska wzdłuż zachodniej granicy i morza, aż po Mazury. Właśnie tam, na tzw. ziemiach odzyskanych, działało do początku lat 90. wiele Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Dziś do potentatów rolnictwa w Polsce należą m.in. obcokrajowcy. Nie są, póki co, właścicielami, a jedynie dzierżawcami ziemi – dopiero od 2016 roku cudzoziemcy będą mieli prawo kupować w naszym kraju ziemię rolną. Brytyjska firma Top Farms gospodarzy na południu kraju na 30 tys. ha. Od dwóch lat jest również obecna na Mazurach, a jedna z jej spółek ma siedzibę w Poznaniu. Należące do niej spółki handlują bydłem i zbożem. Ze strony internetowej Top Farms można się dowiedzieć, że firma zatrudnia blisko 700 osób. Z kolei Duńczycy z firmy Poldanor wydzierżawili od państwa na Pomorzu ok. 15 tys. ha. Na każdym kroku podkreślają wagę, jaką przywiązują do ekologii. Dowodem na to są wybudowane przez firmę biogazownie, wykorzystujące m.in. nawóz do pozyskiwania energii. Ale właścicieli potężnych ziemskich latyfundiów można też znaleźć wśród Polaków. Do największych należy rodzina Romanowskich z woj. warmińsko-mazurskiego. „Milionerzy w gumofilcach”, jak pisały o nich media, zarządzają obecnie ok. 12 tys. ha gruntów,
z czego jedną trzecią dzierżawią od państwa.

To wszystko nie zmienia faktu, że naprawdę duże pieniądze na rolnictwie w Polsce zrobiło niewielu. Powód? Ogromne rozdrobnienie polskich gospodarstw. Średnia ich wielkość to zaledwie ok. 8-10 ha (Spis Rolny podaje wielkość 9,5 ha). Na takim areale nie sposób się dorobić wielkiego majątku. Dopiero gdy liczba posiadanych hektarów idzie w tysiące, można mówić o milionowych dochodach rolników.

Według szacunków, takich osób w Polsce jest zaledwie kilkaset. To zaledwie kropla w morzu rolniczej społeczności. Liczbę polskich rolników szacuje się m.in. na podstawie wniosków o dopłaty bezpośrednie, te zaś w poprzednim roku złożyło blisko 1,3 mln osób. Z kolei GUS na początku 2011 roku podawał, że w Polsce funkcjonuje prawie 1,6 mln gospodarstw rolnych powyżej 1 ha. Wynika z tego, że wprawdzie zbicie dużych pieniędzy na rolnictwie jest możliwe, ale udaje się bardzo niewielu osobom. Przynajmniej w Polsce.

TK/MA

milionermediarolnik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (93)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.