Trwa ładowanie...

Miliony złotych na sztandarowy program PiS. Wiemy, ile kosztuje obsługa "Rodziny 500+"

392 mln zł - tyle kosztowała obsługa programu "Rodzina 500+". To koszt przyjmowania wniosków i wydawania pozytywnych lub negatywnych decyzji dla rodzin. O kosztach realizacji największego programu PiS dowiedzieliśmy się z jednej z poselskich interpelacji.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Miliony złotych na sztandarowy program PiS. Wiemy, ile kosztuje obsługa "Rodziny 500+"Źródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d1kfcah

"Obsługa całego programu generuje ogromne, nieuzasadnione koszty, wymaga sporego nakładu ręcznej pracy. W dobie Internetu, usług elektronicznych i postępu cywilizacyjnego, nie powinno to mieć miejsca” – napisała posłanka Małgorzata Pępek z PO w jednej z interpelacji poselskich. I zdecydowała zapytać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ile w zasadzie kosztuje program "Rodzina 500+".

Po miesiącu dostała odpowiedź..

"Jak wynika ze sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego, poniesione w 2017 r. przez gminy koszty obsługi realizacji tego świadczenia wyniosły 392,1 mln zł" - napisał w odpowiedzi Bartosz Marczuk, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. I najpewniej utwierdził tym samym posłankę opozycji w przekonaniu, że program kosztuje za dużo. Dlaczego? 400 mln zł to pieniądze, które wystarczyłyby na rok rozdawania 500 zł prawie 66 tys. dzieci. W tym czasie jednak pieniądze trafiają na zadania urzędnicze.

d1kfcah

Przy okazji wiceminister ujawnił też, ile ministerstwo zapłaciło za reklamy programu. W sumie promocja "500+" kosztowała prawie 3 mln zł. „W kwocie tej mieści się zakup czasu antenowego na emisję spotów promujących ten Program, które zostały wyemitowane w następujących stacjach telewizyjnych: TVP 1, TVP 2, TVN, TVN 24, POLSAT, TV TRWAM. Koszt emisji spotów wyniósł 2 575 692,43 zł" - ujawnił.

Wiceminister od razu odpowiada na ewentualne zarzuty o złe wydawanie pieniędzy. Tłumaczy, że promocja programu to zaledwie 0,7 proc. ogólnych kosztów funkcjonowania "500+". Informacje o odpowiedzi na interpelację jako pierwszy podał serwis TVN24 BIS.

Zobacz także: Politycy opozycji zmienili zdanie o 500+?

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia 2016 roku w całej Polsce. W tej chwili pieniądze otrzymuje prawie 4 mln dzieci do 18 lat. W całej Polsce programem "Rodzina 500+" jest objętych prawie 57,3 proc. wszystkich dzieci (w wieku przed pełnoletnością).

d1kfcah

Jak wynika z danych resortu, „świadczenie otrzymuje ponad 723 tys. rodzin z jednym dzieckiem do 18 r. życia. Rodzin pobierających świadczenia z dwójką dzieci jest ponad 1,513 mln, z trojgiem dzieci - 307 tys., z czworgiem - 57 tys., z pięciorgiem 14 tys., z sześciorgiem 6 tys”.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1kfcah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kfcah
d1kfcah