Trwa ładowanie...
d11ov7u
ofe

Miller: SLD za skierowaniem projektu ustawy o OFE do dalszych prac

Klub SLD będzie za skierowaniem projektu ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym do dalszych prac parlamentarnych - zapowiedział we wtorek lider Sojuszu Leszek Miller. Wyraził sprzeciw wobec błyskawicznego trybu pracy nad tym projektem.

Share
d11ov7u

W Sejmie trwa pierwsze czytanie ustawy zmieniającej system emerytalny.

Zdaniem Millera mechanizm istnienia OFE polega na "obligatoryjnym przelewaniu państwowych pieniędzy do funduszy, które pożyczały te pieniądze z powrotem państwu na lichwiarski prezent - oto istota tego oszukańczego systemu".

- Po 13 latach inwestowania, OFE oferują 80 zł przyszłej emerytury. Generują blisko 300 mld zł długu publicznego. (...) Bezpowrotnie straciły 30 mld zł na giełdzie - wszystko kosztem emerytów - mówił Miller.

d11ov7u

W cenie szefa SLD OFE nie przyczyniają się do pomnożenia przyszłych emerytur. - Przeciwnie - poprzez swoją działalność zmniejszają je. Nie jest to zatem walka towarzystw emerytalnych i ich zwolenników o obronę wysokości przyszłych emerytur Polaków. To walka tylko o to, aby od Polaków ściągnąć jak najwięcej pieniędzy do własnych kieszeni - powiedział.

Zdaniem Millera, jeżeli część Polaków chce należeć do OFE, to "rozumnym działaniem jest wprowadzenie zasady dobrowolności". - Niech każdy decyduje, czy chce pozostać w OFE. Ale trzeba ostrzec, że dla tych, którzy pozostaną, trzeba będzie niedługo inwestować w noclegownie, przytułki i miejsca wydawania ciepłych, darmowych posiłków - podkreślał Miller.

Zaproponował podwyższenie najniższych emerytur, utworzenie Państwowego Emerytalnego Funduszu Inwestycyjnego, a także aby o przejściu na emeryturę decydował nie tylko wiek, ale także staż pracy.

- Klub SLD będzie za skierowaniem projektu ustawy do dalszych prac parlamentarnych. A ostateczne stanowisko uzależniamy od stosunku do naszych postulatów - powiedział Miller.

d11ov7u

Podziel się opinią

Share
d11ov7u
d11ov7u