Minimalistyczne wzrosty

Całkiem ciekawie wyglądała sesja wtorkowa na WGPW. Reakcje inwestorów przybliżyły, jakie tematy mogą kierować przepływami kapitałów. Pierwsze godziny sesji przebiegały w neutralnym nastawieniu, przy ledwo zauważalnej przewadze popytu. Pomocne były giełdy zachodnie, na których od rana kupujący popisywali się dobrą kondycją i w kilku przypadkach (Londyn, Paryż, Frankfurt) walczyli o tegoroczne szczyty.

14.03.2012 08:59

Tym razem przeważaniu akcji sprzyjały dane makro – wskaźnik ZEW dla Niemiec pokazał kolejny skokowy wzrost, tym razem do 22,3 pkt (prognoza 10,6 pkt, poprzednio 5,4 pkt). Po południu poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w USA, które ucieszyły przede wszystkim pozytywną rewizją odczytu styczniowego. W tym czasie GUS przekazał dane o krajowej inflacji ta okazała się wyraźnie wyższa od prognoz. Powyższe publikacje zbiegły się z chwilową realizacją zysków na zachodzie pod pretekstem „obaw” o dobrą kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych, czyli jednoczesnego zmniejszenia szans na QE3 w USA.

Na WGPW gracze za bardzo wzięli sobie do serca te „obawy” i zobaczyliśmy szybki ruch zniżkowy, który poprowadził WIG20 na ok. 0,5% minusy. Gdy po chwilowym wahaniu indeksy globalne ruszyły na północ, WIG20 również przystąpił do odrabiania strat i kończył dzień zwyżką o 0,3% (2298 pkt), przy obrocie 736 mln PLN. Tymczasem na zachodzie Europy na najważniejszych parkietach zobaczyliśmy ponad procentowe wzrosty i ustanowienie tegorocznych szczytów.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Kupujący na warszawskim parkiecie podtrzymali we wtorek swój apetyt na wzrosty, w efekcie czego indeks szerokiego rynku zyskał 0,4%. Zwyżce towarzyszyły również wyższe obroty, które po wczorajszej sesji wyniosły 948 mln zł. Popyt wystartował wczoraj z niewielką luką hossy a próba przejęcia inicjatywy przez stroną podażową nie przyniosła zamierzonego rezultatu. Tym samym na wykresie dziennym wyrysowana została niska biała świeca z dłuższym dolnym cieniem, której wymowa wskazuje na byczy sentyment na GPW. Dodatkowym czynnikiem, który w najbliższym czasie wspierać będzie byki jest pokonana wczoraj SK15.
Wzrosty zostały potwierdzone przez obserwowane oscylatory. RSI wyraźnie pnie się ku górze przy akompaniamencie Composite Index i Derivative Oscillator. Kontynuacja wzrostu nie przełożyła się jednak jeszcze na wskazanie ADX, który wraz z liniami kierunkowymi zatrzymał się w miejscu. Dzisiejsze notowania prawdopodobnie rozpoczną się w podobnych nastrojach, ale o reszcie dnia zadecyduje determinacja kupujących w dążeniu do pokonania piątkowego maksimum.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)