Trwa ładowanie...

Minimalna płaca za Odrą

Pracownicy zatrudniani w Niemczech przez agencje pośrednictwa pracy od 1 maja mogą liczyć na ustawowo ustalone wynagrodzenie minimalne. Nie będą mogli zarabiać mniej niż 7,79 euro brutto za godzinę w landach zachodnich i 6,89 euro w landach wschodnich.

Minimalna płaca za OdrąŹródło: thinkstock
d270hl2
d270hl2

Nowe regulacje wejdą w życie 1 maja tego roku, w dniu otwarcia niemieckiego rynku pracy. Dotyczyć będą wszystkich pracowników tymczasowych, niezależnie od narodowości. Zarówno Niemców, jak i Polaków czy Rumunów. Ustawa nie obejmie tylko pracowników zatrudnionych w rolnictwie.

Zgodnie z nowymi niemieckimi regulacjami, tamtejsze agencje pośrednictwa pracy nie będą mogły ustalać dowolnej stawki wynagrodzenia. Stawkę minimalną ustalono na 7,79 euro za godzinę w regionach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich. Szacuje się, że ustawa dotyczy ok. 900 tys. pracowników, w tym zatrudnionych w Niemczech Polaków.

Niemieckie Stowarzyszenie Branży Pracy Tymczasowej od dawna postulowało wprowadzenie stawek minimalnych, by zapobiec "psuciu rynku" przez małe agencje, zatrudniające pracowników za niewielkie wynagrodzenie. Decyzja o wprowadzeniu stawek minimalnych to także efekt obaw niemieckich pracowników przed utratą pracy i napływem taniej siły roboczej - nie tylko z Polski, ale i innych krajów europejskich, które od 1 maja uzyskują dostęp do niemieckiego rynku pracy. Zdaniem ekspertów, stawki minimalne zmniejszają nadzieje niemieckich pracodawców na to, że pracownicy z Polski będą pracować za dużo niższe stawki niż pracownicy niemieccy. Stawiają one polskich pracowników na równi z niemieckimi, co z jednej strony zabezpiecza ich interesy, z drugiej zaostrza konkurencję na rynku pracy.

"Właśnie te obawy wymusiły kroki legislacyjne ze strony rządu niemieckiego. Podejrzewamy, że kolejnym krokiem będzie ogólne wprowadzenie w Niemczech płacy minimalnej, a otwarcie rynku posłuży jako katalizator tej decyzji" - ocenia Kamil Wołczyk ze śląskiej agencji pracy tymczasowej Work Express.

Stawka płacy minimalnej nie obowiązuje osób, które podpisują umowę bezpośrednio z pracodawcą. W każdym niemieckim landzie obowiązują inne stawki, w zależności od branży i kwalifikacji pracownika.

JK

d270hl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270hl2