Trwa ładowanie...
d2azpsg

Minister finansów Grecji nie był poinformowany o planach referendum

Premier Grecji Jeorjos Papandreu nie poinformował swego ministra finansów Ewangelosa Wenizelosa, że zamierza ogłosić referendum ws. drugiego pakietu pomocy dla Aten - powiedział we wtorek członek administracji Papandreu.
Share
d2azpsg

W plebiscycie zaproponowanym w poniedziałek Grecy mają wypowiedzieć się w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Aten, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu. Tymczasem - Wenizelos nie miał pojęcia o referendum - powiedział agencji Reutera członek administracji, który pragnął zachować anonimowość.

- Wenizelos, który prowadzi negocjacje w sprawie pomocy dla Grecji z UE, MFW oraz bankami, rozmawiał we wtorek rano z (ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem) Schaeublem, (szefem Instytutu Finansów Międzynarodowych - IIF - Josefem) Ackermannem, (komisarzem UE ds. gospodarczych i walutowych Ollim) Rehnem i (szefem misji MFW Poulem) Thomsenem, usiłując ratować szóstą transzę pomocy oraz całą umowę ratującą (Grecję - PAP) - powiedział pracownik greckiego resortu finansów, który również wypowiadał się anonimowo.

Rano poinformowano też, że 54-letni Wenizelos trafił do szpitala z powodów bólów brzucha, ale jego stan nie budzi niepokoju. Minister ma opuścić klinikę jeszcze we wtorek, po południu.

d2azpsg

Nieoczekiwane ogłoszenie w poniedziałek po południu przez premiera Grecji planu referendum ws. przyjęcia pakietu pomocowego i programu drastycznych oszczędności było potężnym ciosem dla rynków finansowych. Giełdy azjatyckie zareagowały we wtorek spadkami, w Europie indeksy wciąż spadają.

Jak pisze AP Papandreu "wprawił inwestorów w osłupienie" zapowiadając referendum, w którym Grecy głosować będą nad przyjętym zaledwie w ubiegłym tygodniu planem ratunkowym dla Grecji.

Rezultatem tej demokratycznej inicjatywy może być całkowite załamanie europejskiego systemu bankowego i chaos w całej Europie - skomentował inicjatywę referendum analityk CMC Markets Michael Hewson. (PAP)

fit/ ksaj/ ro/

d2azpsg

Podziel się opinią

Share
d2azpsg
d2azpsg