Trwa ładowanie...
d3r7u3x

Minister finansów Grecji zapowiada zagwarantowanie całości depozytów bankowych

3.10.Ateny (PAP/AP) - Państwo zagwarantuje całość depozytów bankowych w Grecji - oświadczył w piątek tamtejszy minister finansów i gospodarki Jeorjos Alogoskufis. Na razie nie...
Share
d3r7u3x

3.10.Ateny (PAP/AP) - Państwo zagwarantuje całość depozytów bankowych w Grecji - oświadczył w piątek tamtejszy minister finansów i gospodarki Jeorjos Alogoskufis. Na razie nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w obowiązujących przepisach.

Minister podkreślił, że grecki system bankowy jest "całkowicie bezpieczny i wiarygodny" i zapewnił, iż "depozyty obywateli we wszystkich bankach działających w Grecji są absolutnie gwarantowane".

Agencja Associated Press pisze, że zgodnie z obecnymi przepisami rząd grecki gwarantuje depozyty do wysokości 20 tysięcy euro; w związku z kryzysem finansowym rozważa się podwyższenie sumy gwarantowanej do 30 tysięcy euro.

d3r7u3x

Jeden z przedstawicieli greckiego resortu finansów wyraził opinię, zastrzegając sobie anonimowość, że powszechne gwarancje ogłoszone przez ministra Alogoskufisa były raczej jego "politycznym komentarzem". Dodał, że obecnie grecki system bankowy nie jest zagrożony kryzysem.

W czwartek prezydent Irlandii Mary McAleese podpisała ustawę, przewidująca państwowe gwarancje wszystkich depozytów w sześciu największych irlandzkich bankach przez dwa lata. Wzbudziło to zastrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące zasad uczciwej konkurencji i pomocy państwowej. Zaniepokojony jest też zwłaszcza Londyn w związku z obserwowanym już odpływem kapitału z Wielkiej Brytanii do irlandzkich banków. (PAP)

az/ ap/ ana/

d3r7u3x

Podziel się opinią

Share
d3r7u3x
d3r7u3x