Trwa ładowanie...
dhwlsfm

Minister finansów spotka się w środę ze środowiskiem handlowym

Warszawa, 08.02.2016 (ISBnews) - Minister finansów będzie rozmawiał w środę z organizacjami zrzeszającymi handlowców na temat ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Taka rozmowa miała odbyć się dzisiaj, jednak żaden z zaproszonych przedstawicieli ministerstw nie pojawił się na dzisiejszym spotkaniu Polskiej Izby Handlu (PIH).
Share
dhwlsfm

"Liczyliśmy, że przedstawiciele rządu przyjmą nasze zaproszenie na dzisiejsze konsultacje. Niestety, nikt z rządu się dziś nie pojawił. Jest to o tyle rozczarowujące, że w spotkaniu uczestniczyli franczyzobiorcy, których ta ustawa dotknie najbardziej i liczyli na rozmowę z rządem. Liczymy, że rząd wysłucha naszych racji w środę" - powiedział dyrektor Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, cytowany w komunikacie.

Rozmowy mają dotyczyć zmian w projekcie ustawy od sprzedaży detalicznej, uwzględniające postulaty małych i średnich polskich przedsiębiorstw handlowych, szczególnie tych zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych.

Według projektu ustawy, mały sklep zrzeszony w sieci ma zapłacić taką samą stawkę podatku co wielka sieć dyskontowa czy sieć hipermarketów. A to właśnie przynależność do sieci pozwala polskim kupcom na możliwość konkurowania z potężnymi handlowymi graczami, ponieważ centrala negocjuje korzystne wspólne warunki zakupowe, organizuje promocje, akcje marketingowe, zapewnia spójne oprogramowanie, rozpoznawalny szyld. Dzięki przynależności do sieci wielu drobnych kupców nadal może prowadzić swoje biznesy.

dhwlsfm

Zdaniem przedstawicieli branży, proponowany projekt ustawy niejako zmusi detalistów do odstąpienia od sieci, by uniknąć płacenia nowego podatku. To jednak spowoduje brak możliwości prowadzenia konkurencyjnego biznesu, dla wielu drobnych sklepów może oznaczać to upadek działalności. Problem może dotyczyć nawet wielu tysięcy rodzimych placówek handlowych, spowodować wzrost bezrobocia, a także kłopoty lokalnych dostawców i producentów, którzy swoje produkty dostarczają m.in. do działających w regionie sieci franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych.

Obecnie zbierane są podpisy pod petycjami do premier Beaty Szydło, organizacje handlowe wystosowują listy otwarte, a na czwartek 11 lutego br. franczyzobiorcy zapowiadają protest pod Sejmem.

Ministerstwo Finansów opublikowało w ub. tygodniu nowy projekt ustawy o sprzedaży detalicznej i skierowało go do uzgodnień międzyresortowych, które planowano do 5 lutego. W projekcie pozostawiono wszystkie najważniejsze propozycje, w tym stawki podatku uzależnione od przychodów sklepów, objęcie podatkiem franczyzy oraz handlu internetowego (z opłatą dla przewoźnika przesyłek, w przypadku, gdyby zagraniczny sprzedawca nie uiścił nowego podatku).

Aktualne założenia projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej:

  • podatek od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywał sieci handlowe oraz sprzedawców detalicznych, przedsiębiorstwa zostaną objęte podatkiem po przekroczeniu przychodów 1,5 mln zł miesięcznie,
  • podstawowa stawka to 0,7% do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3% powyżej tego pułapu,
  • proponowana stawka na dni weekendu (sobota, niedziela) wynosi 1,3% do kwoty 300 mln zł miesięcznie i 1,9% powyżej tego poziomu,
  • spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 mld zł w perspektywie 2016 roku.

(ISBnews)

dhwlsfm

Podziel się opinią

Share
dhwlsfm
dhwlsfm