Minister o nowych zadaniach stojących przed MSW (komunikat)
...
04.01.2012 | aktual.: 04.01.2012 17:23
04.01. Warszawa - MSW informuje:
Minister Jacek Cichocki podczas dzisiejszej konferencji prasowej (4 stycznia br.) przedstawił nową koncepcję funkcjonowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz poinformował o powodach zmian w kierownictwie resortu.
Z uwagi na nową koncepcję działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, minister Jacek Cichocki, podjął decyzję o zaproszeniu do współpracy nowych osób, które będą wspierały jego pracę w randze wiceministrów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych realizuje swoje zadania poprzez podległe służby: policję, Straż Graniczną, Straż Pożarną i Biuro Ochrony Rządu. Podczas konferencji prasowej minister Jacek Cichocki poinformował, że priorytetem nowego ministerstwa będzie koncentrowanie się na tym, aby właściwie stawiać służbom zadania, rozliczać z ich wykonywania oraz by służby efektywnie wydawały pieniądze publiczne.
Minister Jacek Cichocki postanowił zmienić, funkcjonujący jeszcze w ówczesnym MSWiA, zakres obowiązków nowych ministrów. Adam Rapacki nadzorował dotąd przez ponad 4 lata ponad 130 tys. funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. W nowym MSW zadania te zostały podzielone i powierzone osobom cywilnym - podkreślił minister Jacek Cichocki odnosząc się do powodów odwołania generała Adama Rapackiego ze stanowiska podsekretarza stanu w MSW.
Minister Jacek Cichocki podkreślił na konferencji prasowej, że "ministrowie nie rozstają się w atmosferze żadnego konfliktu". Szef MSW zaznaczył także, że darzy dużym szacunkiem Adama Rapackiego za pracę jaką wykonywał w dawnym MSWiA.
Podczas konferencji prasowej minister Jacek Cichocki poinformował, że jeszcze dzisiaj (4 stycznia br.) wystąpi do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o zmianę na stanowisku Komendanta Głównego Policji. Na stanowisko nowego szefa policji minister Jacek Cichocki zaproponował Marka Działoszyńskiego, dotychczasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Nowy Komendant Główny Policji miałby zacząć pracę w przyszłym tygodniu. Minister Jacek Cichocki zapewnił także, że ani dzisiaj ani w najbliższych dniach nie będzie wniosków o odwołanie szefów pozostałych służb podległych MSW (Biura Ochrony Rządu, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej). "W tym momencie takie zmiany nie są planowane" - podkreślił minister Jacek Cichocki.
Minister Jacek Cichocki podkreślił, że zmiany w kierownictwie MSW nie wpłyną na poziom zabezpieczeń pod kątem organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Szef MSW powiedział, że "jesteśmy w takim momencie, że pewna część prac zostaje już ukończona". Na bazie tej pracy, jeszcze w styczniu zostanie powołany pełnomocnik zarządzający. Za koordynację działań rządu w zakresie Euro 2012 odpowiedzialne jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Adam Rapacki także zapewnił, że proces przygotowań do Euro 2012 jest tak realizowany, że nawet w momencie odejścia jakiejkolwiek osoby - przygotowania do zabezpieczenia imprezy sportowej będą przebiegały, jak dotąd, w sposób niezakłócony. Adam Rapacki nadmienił, że są wypracowane dokumenty, strategie oraz specjaliści, którzy dysponują odpowiednią wiedzą. "Jest to zintegrowany system przygotowania do Euro 2012 i nie powinno być żadnych niepowodzeń" powiedział Adam Rapacki. Dodał także, że to bardzo żmudny proces, a przygotowania do organizacji Turnieju Finałowego trwały ponad trzy lata.
Odchodzący z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Adam Rapacki zadeklarował, że jest cały czas do dyspozycji.
Adam Rapacki podsumował swoją czteroletnią pracę w resorcie. Został mianowany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 20 listopada 2007 roku. W tym czasie nadzorował w MSW pracę policji, Biura Ochrony Rządu oraz był odpowiedzialny za bezpieczeństwo podczas przygotowań Polski do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Ponadto w trakcie swojej pracy w ówczesnym MSWiA nadzorował proces wejścia Polski do strefy Schengen, a także reorganizację Straży Granicznej w tym okresie.
W latach 2004-2006 pełnił funkcje: I Radcy Ambasady RP w Wilnie oraz oficera łącznikowego policji na Litwie, Łotwie i Estonii. Od stycznia do września 2006 roku był Małopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji.
W latach 1999-2000 był Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu, a od września 2000 roku - na stanowisku zastępcy Komendanta Głównego Policji (pozostał na stanowisku do 2003 r., zajmując się nadzorem nad pionem policji kryminalnej).
Pracę w policji rozpoczął w 1980, a od roku 1988 był związany z Komendą Główną Policji. Zajmował się problematyką przestępczości zorganizowanej, gospodarczej i narkotykowej (w latach 1996-1997 był Dyrektorem Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji). Twórca i pierwszy Dyrektor Biura ds. Narkotyków Komendy Głównej Policji (w latach 1997-1999). W wyniku połączenia tych dwóch biur powstało Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji.
Wniosek o odwołanie Adama Rapackiego ze stanowiska podsekretarza stanu w MSW minister spraw wewnętrznych złożył premierowi Donaldowi Tuskowi w poniedziałek wieczorem (2 stycznia br.). Wniosek został przyjęty przez szefa rządu we wtorek (3 stycznia br.).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/