Ministerstwo Pracy obawia się wzrostu bezrobocia od września

MPiPS obawia się, że w bieżącym roku od sierpnia bezrobocie może utrzymać
się na obecnym poziomie i wzrastać od września. Opinię taką sformułował wiceminister
pracy Jacek Męcina.

Ministerstwo Pracy obawia się wzrostu bezrobocia od września
Źródło zdjęć: © newspix.pl

30.07.2012 | aktual.: 30.07.2012 16:59

MPiPS obawia się, że w bieżącym roku od sierpnia bezrobocie może utrzymać się na obecnym poziomie i wzrastać od września. Opinię taką sformułował wiceminister pracy Jacek Męcina.

"Obawiamy się, że w tym roku od sierpnia może być stabilizacja bezrobocia, a od września już wzrost" - powiedział Męcina w TOK FM zapytany o prognozy.

Dodał, że ma nadzieję, iż wzrost bezrobocia nie będzie skokowy

"Liczymy na to, że w optymistycznym wariancie nie przekroczy 13 proc. Jeżeli przekroczy 13 proc. to będzie sygnał alarmowy, że ta interwencja potrzebna jest na wyższym poziomie" - powiedział dodając, że w takiej sytuacji resort wnioskowałby o zwiększenie puli dostępnych w przyszłym roku środków.

"1,5 mld zł więcej środków na taką interwencję na rynku pracy to jest taki dobry punkt" - powiedział.

Wcześniej Męcina oceniał, że dzięki uruchomieniu dodatkowych środków z Funduszu Pracy i podjęciu interwencji na rynku pracy, stopa bezrobocia na koniec 2012 r. wyniesie 12,8-12,9 proc.

"Wydaje się, że te 0,5 mld zł to będzie skuteczna interwencja skierowana do tych dwóch grup najsłabszych, żeby złagodzić społeczne i ekonomiczne skutki wzrostu bezrobocia" - powiedział w poniedziałek.

"Czarnym scenariuszem byłaby sytuacja taka, gdyby znacząco wzrastała liczba restrukturyzowanych przedsiębiorstw i liczba zwolnień grupowych. Takiej sytuacji nie ma, choć widzimy nieco większy wzrost liczby osób, które rejestrują się z powodu zwolnień grupowych" - powiedział Męcina.

Dodał, że bezrobocie najbardziej wzrośnie w sektorach "sezonowych": budownictwie, turystyce i gastronomii.

Wcześniej w piątek w rozmowie z PAP Męcina powiedział, że szybkie uruchomienie środków za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy pozwoli na aktywizację co najmniej 80 tys. bezrobotnych.

"Chcemy też zapewnić wysoką co najmniej 50-procentową efektywność zatrudnienia. Oznacza to, ze ponad 40 tys. bezrobotnych, po zakończeniu form aktywizacyjnych w okresie 3 miesięcy znajdzie zatrudnienie" - powiedział PAP w piątek.

Według GUS stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12,4 proc. wobec 12,6 proc. w maju.

Źródło artykułu:PAP
poziom bezrobociabezrobociejacek męcina
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (381)
Zobacz także