Ministerstwo rolnictwa znów chce kontrolować marże
Resort rolnictwa zamierza przyjrzeć się marżom handlowym produktów żywnościowych, co po raz kolejny potwierdził w piątek wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.
Zdaniem Ławniczaka pomysł Izb Rolniczych, aby umieszczać na opakowaniach produktów spożywczych ceny sugerowane przez producentów, jest interesujący, ale wymaga konsultacji z rolnikami, przetwórcami i handlem.
_ Widzimy duże różnice między cenami, które płaci się producentom rolnym, przetwórcom, a cenami w sklepach. Niejednokrotnie ceny w handlu są zawyżone bez uzasadnienia _ - mówi Ławniczak. Po to, by przeanalizować problem, w resorcie rolnictwa został powołany specjalny zespół, dodał.
_ Szukamy także rozwiązania, które zapobiegałoby nieuczciwym praktykom stosowanym przez niektóre podmioty handlujące. Przygotowujemy bardzo szczegółową analizę poszczególnych rynków produktów żywnościowych _- zapowiedział wiceminister.
Zbadane zostaną koszty wytworzenia produktów przy uwzględnieniu różnych narzutów, np. z tytułu przechowywania. Wtedy będzie można wyliczyć "widełki" cenowe, w jakich produkty te powinny być sprzedawane. Według wiceministra, nie chodzi o narzucenie ceny, ale uświadomienie konsumentom, ile dane artykuły spożywcze powinny kosztować. Analiza powinna być już gotowa we wrześniu.
Obowiązkowe umieszczanie cen sugerowanych na opakowaniach produktów spożywczych zaproponowały Izby Rolnicze. Ma to pokazać, że na żywności najwięcej zarabia handel, a nie rolnicy, powiedział PAP szef tej organizacji Wiktor Szmulewicz. Jego zdaniem, handel często zyskuje tyle, ile wynosi koszt wyprodukowania żywności i jej przetworzenie.
Cena sugerowana uwzględniałaby koszty produkcji oraz zysk przetwórcy, a także 20-30-procentową marżę handlową.
Przeciwna pomysłowi Izb Rolniczych jest Polska Federacja Producentów Żywności. Twierdzi, że godzi on w konstytucyjnie zagwarantowaną swobodę działalności gospodarczej i może przyczynić się do pogorszenia warunków ekonomicznych funkcjonowania przedsiębiorstw.
Handel-Net