'Minutes': Większość RPP oczekuje szybszego wzrostu PKB w kolejnych kwartałach
Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - Podczas październikowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) większość członków Rady uważała, że pomimo zewnętrznych ryzyk, uwarunkowania dla wzrostu gospodarczego w Polsce pozostają korzystne, wynika z "minutes" tego spotkania, opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski (NBP).
22.10.2015 14:14
"Dyskutując na temat perspektyw wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, członkowie Rady oceniali, że powinien być on zbliżony do prognozowanego w lipcowej projekcji NBP. Podkreślali oni jednocześnie, że - głównie z uwagi na procesy zachodzące w ostatnich miesiącach w otoczeniu polskiej gospodarki - od czasu publikacji projekcji ryzyka dla wzrostu gospodarczego nieco się zwiększyły. Członkowie Rady wskazywali też, że wzrost ekspansywności polityki fiskalnej, związany zarówno z realizacją projektu ustawy budżetowej na 2016 r., jak i obietnicami wyborczymi, może oddziaływać w kierunku szybszego wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach, lecz z drugiej strony - zdaniem części członków Rady - może on również zagrażać stabilności finansów publicznych w dłuższym okresie" - czytamy w "minutes".
Według lipcowej projekcji NBP, wzrost PKB przyspieszy do 3,6% w tym i spowolni do 3,4% w przyszłym roku.
Członkowie RPP oceniali również, że pomimo zewnętrznych ryzyk, uwarunkowania dla wzrostu gospodarczego w Polsce pozostają korzystne. Jako główne czynniki wspierające wzrost członkowie Rady wskazywali wciąż dobrą sytuację na krajowym rynku pracy, poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, wysoki stopień wykorzystania zdolności wytwórczych oraz stabilny przyrost akcji kredytowej. Korzystnie na tempo wzrostu powinna wpływać również wysoka cenowa konkurencyjność polskiej gospodarki, przy utrzymującym się ożywieniu gospodarczym u głównych partnerów handlowych.
Rozważając ewentualne konsekwencje pogorszenia perspektyw wzrostu w Chinach dla koniunktury w Polsce, większość członków RPP wskazywała, że powinny być one ograniczane przez niewielki udział Chin w polskim eksporcie i dalsze ożywienie gospodarcze w strefie euro.
"Jednak niektórzy członkowie Rady byli zdania, że już występujące, jak i ewentualne dalsze wstrząsy w gospodarce światowej mogą wywierać silny negatywny wpływ na koniunkturę w Polsce z uwagi na ograniczone możliwości prowadzenia antycyklicznej polityki gospodarczej w warunkach znacznej - w ich ocenie - nierównowagi w sektorze finansów publicznych i niskiego poziomu stóp procentowych" - czytamy również.
Odnosząc się do sytuacji finansowej przedsiębiorstw, członkowie RPP wskazywali na jej poprawę, w tym na ponowny wzrost zysków firm. Niektórzy członkowie Rady zwracali ponadto uwagę na wzrost dynamiki kredytów korporacyjnych w ostatnim okresie, związany z przyspieszeniem wzrostu kredytów bieżących, przy stabilnej dynamice kredytów inwestycyjnych.
(ISBnews)