Trwa ładowanie...
d20hgiy

MIR: Inwestycje PLK sięgają obecnie na Śląsku ponad 2,5 mld zł

Warszawa, 27.07.2015 (ISBnews) - Inwestycje Polskich Linii Kolejowych sięgają obecnie na Śląsku ponad 2,5 mld zł, prace obejmują nawet 600 km linii kolejowych w regionie, podało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Share
d20hgiy

Usprawniany jest ruch pasażerski, uwzględniamy dojazdy z małych miast do dużych ośrodków. Trwają właśnie dodatkowe prace za 100 mln zł ze środków własnych PKP PLK nad zdecydowaną poprawą i udrożnieniem wyjazdów ze Śląska, podano w komunikacie.

"Do końca roku zakończy się także rewitalizacja linii Rybnik - Wodzisław Śląski - Chałupki. Wyremontowana linia posłuży także ruchowi towarowemu. Jeszcze w tym roku zakończą się prace na ważnej w regionie linii z Katowic przez Chorzów i Zabrze do Gliwic. W nowym rozkładzie podróż tym odcinkiem potrwa tylko 20 minut" - czytamy w materiale.

Jak podaje MIR, rośne liczba stacji, przystanków i dworców, które po przebudowie oferują podróżnym zdecydowanie wyższy standard, wygodne przejścia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i są czytelnie oznakowane, np. Łazy, Dąbrowa, czy zupełnie nowe Gliwice, gdzie prace na dworcu skończą się jeszcze w tym roku, a na peronach kilka miesięcy później.

d20hgiy

"Nowa unijna perspektywa to przyspieszenie transportu towarów w regionie oraz udrożnienie tras wyjazdowych ze Śląska, zwłaszcza w kierunku portów morskich. Inwestycje te wyniosą ponad 9 mld zł, dzięki czemu zostanie wyremontowanych blisko 900 km torów. Ponadto, PKP PLK tworzy na Śląsku miejsca pracy. W ciągu 2 ostatnich lat przybyło ich w sumie 500" - przypomina resort.

Do tej pory zmodernizowano 5 dworców w woj. śląskim przy łącznym koszcie 52,7 mln zł netto (2012 r.: - Katowice za 33,6 mln zł netto i Zawiercie za 9,4 mln zł netto; 2014 r.: Myszków za 3,6 mln zł netto, Pszczyna za 2,3 mln zł netto oraz Poraj za 3,8 mln zł netto).

Obecnie trwają modernizacje dworców: Gliwice (ok. 156 mln zł z czego 81,5 mln zł to dofinansowanie unijne; zmodernizowany obiekt zostanie udostępniony podróżnym w IV kwartale br., a inwestycja w zakresie infrastruktury torowo-peronowej zakończy się w II kwartale 2016 r.), Częstochowa Osobowa (7,4 mln zł netto, otwarcie dworca planowane jest na III kwartał br.), Katowice Ligota (4,2 mln zł netto, otwarcie dworca planowane jest na III kwartał br.). Trwają również przygotowania do inwestycji na dworcu Sosnowiec Maczki (30 mln zł netto). W fazie planowania (w zakresie modernizacji) znajduje się również dworzec w Raciborzu (wcześniej planowany do sprzedaży w ramach programu Dworzec na własność).

"Poprawa sieci kolejowej nie tylko główne szlaki, ale także połączenia regionalne. Wykorzystywane są środki z różnych źródeł m.in. z Regionalnych Programów Operacyjnych. W nowej perspektywie UE samorządy przy współpracy PKP PLK planują w ramach RPO przeznaczyć na inwestycje kolejowe dwukrotnie więcej pieniędzy niż w kończącym się budżecie UE" - podsumował resort.

(ISBnews)

d20hgiy

Podziel się opinią

Share
d20hgiy
d20hgiy