Trwa ładowanie...
d27afi2
14-10-2014 13:50

MIR: pieniądze z EFS na lata 2014-2020 powinny trafiać na rynek pracy

MIR chce, by pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020 były sprawniej wydawane i trafiały bezpośrednio na przedsięwzięcia związane z rynkiem pracy. Resort przekonuje KE, by uwzględnić w tej kwestii specyfikę każdego polskiego regionu.

d27afi2
d27afi2

Polska negocjuje z Komisją Europejską programy operacyjne dotyczące wydatkowania unijnych pieniędzy w latach 2014-2020. Chodzi o sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych. Wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło wyrażał we wrześniu nadzieję, że do końca października uda się wynegocjować regionalne programy operacyjne.

"Urzędy marszałkowskie wykonują bardzo ciężką, solidną pracę. Teraz wszystko jest w rękach Komisji Europejskiej. To od niej zależy, kiedy zakończą się negocjacje" - powiedział we wtorek PAP Zdziebło.

Jak mówił, problemem w rozmowach z KE nie jest konkretny program krajowy czy regionalny, tylko część polityki spójności związana z Europejskim Funduszem Społecznym.

"Komisja Europejska proponuje w tym zakresie zmiany. Rozmawiamy o sposobie inwestowania pieniędzy. Po siedmioletnim naszym doświadczeniu z programem +Kapitał Ludzki+ proponujemy, by pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego były sprawniej wdrażane i inwestowane bezpośrednio w rynek pracy. Przy tym stanowisku musimy stać twardo z regionami, by Komisja Europejska uwzględniała specyfikę każdego polskiego regionu, a nie traktowała wszystkie jednakowo według przyjętego wzoru" - zaznaczył wiceminister.

d27afi2

Zdziebło pytany, czy październikowy termin zakończenia negocjacji z KE nie jest zagrożony, odparł: "Jeżeli to zależałoby od strony polskiej, to negocjacje mogłyby zakończyć się już dzisiaj".

Krajowe programy operacyjne to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem 27,45 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem Inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Polska Cyfrowa" (ok. 2,2 mld euro), Polska Wschodnia (ok. 2,1 mld euro), Pomoc Techniczna (ok. 700,1 mln euro).

Budżet 16 regionalnych programów operacyjnych wynosi ponad 31 mld euro. Z ponad 80 mld euro, które Polska otrzyma z polityki spójności UE na lata 2014-2020, 13,3 mld euro trafi na Europejski Fundusz Społeczny.

d27afi2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27afi2