MIR: pierwszy konkurs z programu "Polska Cyfrowa" - jeszcze w tym roku

30 grudnia br. ma być uruchomiony pierwszy konkurs na dofinansowanie UE z programu "Polska Cyfrowa" - zapowiada szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak. Chodzi o przedsięwzięcia związane z systemami informatycznymi, które dostarczają usługi dla przedsiębiorców i obywateli.

W programie zarezerwowano na to 690 mln euro.

W poniedziałek Komitet Monitorujący przyjął kryteria wyboru dla projektów dotyczących e-usług publicznych. Jak wyjaśniła na poniedziałkowej konferencji prasowej szefowa MIR Maria Wasiak, przyjęcie tych kryteriów umożliwi uruchomienie funduszy unijnych z programu "Polska Cyfrowa", a tym samym rozpoczęcie finansowania nowych inwestycji dla perspektywy 2014-2020. Dodała, że dzięki temu w pierwszej kolejności będą realizowane przedsięwzięcia dotyczące systemów informatycznych dla przedsiębiorców i obywateli

Wasiak podkreśliła, że kolejne konkursy będą dotyczyć m.in. wsparcia budowy sieci szerokopasmowych. Mają być one uruchomione w 2015 r.

Cały budżet programu "Polska Cyfrowa" sięga 2,17 mld euro ze środków UE, czyli ok. 9,1 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy, w tym szczególnie firmy telekomunikacyjne, administracja publiczna, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, państwowe instytucje kultury oraz samorządy. Do 2020 r. każdy Polak powinien mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług.

Pula pieniędzy przeznaczona na projekty dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych wynosi ponad 1 mld euro. Część pieniędzy z programu "Polska Cyfrowa" ma trafić do osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. "Jest to dla nas szczególnie istotne. Chcemy, by potrafiły one świadomie korzystać z treści dostępnych w internecie oraz świadczonych z wykorzystaniem jego usług" - podkreśliła Wasiak.

W programie zarezerwowano ponadto 25 mln euro na wsparcie młodych programistów. Resort chce, by wymyślali oni w zespołach projektowych ciekawe, innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Szefowa MIR Maria Wasiak przypomniała w poniedziałek, że Komisja Europejska przyjęła już pięć krajowych programów operacyjnych i siedem regionalnych (RPO).

Do zatwierdzenia przez KE pozostał jeszcze krajowy program "Inteligentny Rozwój" oraz dziewięć RPO. Wasiak spodziewa się, że KE przyjmie "Inteligentny Rozwój" do końca roku. Oceniła, że Polska pod względem instytucjonalnym jest przygotowana do jego obsługi.

Budżet programu "Inteligentny Rozwój" sięga ok. 8,6 mld euro, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw. Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)