Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
Waluty

Mix danych z USA

Lepsza od oczekiwań dynamika produkcji przemysłowej za wrzesień, tylko przez chwilę poprawiła nastroje wokół dolara. Trend nadal pozostaje spadkowy, a inwestorzy czekają na potencjalne preteksty do ruchu po komunikacie FED w środę wieczorem.
Share
Mix danych z USA
Źródło: DM BOŚ
dhxr8l2

Wrześniowy odczyt produkcji przemysłowej w USA wyniósł 0,6 proc. m/m wobec spodziewanych 0,4 proc. m/m. W górę, bo do 78,3 proc. względem szacunków na poziomie 78 proc. poszło także wykorzystanie mocy produkcyjnych. Inwestorzy są jednak świadomi faktu, że dane październikowe mogą być słabsze – w tym kontekście kluczowe będą czwartkowe odczyty Chicago PMI za październik i piątkowy indeks ISM dla przemysłu.

Słabsze od prognoz okazały się natomiast dane nt. liczby podpisanych umów na sprzedaż domów, która we wrześniu spadła o 5,6 proc. m/m. Może to sugerować pogorszenie się sytuacji na rynku nieruchomości w ostatnim kwartale b.r.

W efekcie dolar dzisiaj zyskał, ale nieznacznie. Wciąż duże jest ryzyko jego ponownego osłabienia. Zwłaszcza, że jutro poznamy ważniejsze dane nt. sprzedaży detalicznej we wrześniu. Słaby odczyt może wzbudzić obawy co do głębszego spadku dynamiki konsumpcji po październikowym zamieszaniu wywołanym przez „goverment shutdown”. Dane poznamy o godz. 13:30. Szacunki mówią o wzroście o 0,1 proc. m/m i 0,4 proc. m/m bez uwzględnienia wolumenu samochodów.

 (fot. dm bos)
Źródło: (fot. dm bos)

Na wykresie EUR/USD widać, że rynek próbuje złamać wsparcie w postaci strefy 1,3778-1,3790. Kolejne można umiejscowić na 1,3740-45. Cały czas większe prawdopodobieństwo wiąże się z kontynuacją średnioterminowego trendu i tym samym wyjścia ponad poziom 1,3830-40. Kluczowa, ponad 5,5 letnia linia spadkowa trendu przebiega w okolicach 1,3975 i niewykluczone, że za kilkanaście dni będziemy ją testować.

 (fot. dm bos)
Źródło: (fot. dm bos)

W konsolidacji pozostaje także GBP/USD. Mocne wsparcia to rejon 1,6120-40, a opór to poziom 1,62 i dalej strefa 1,6230-60. Także tutaj większe prawdopodobieństwo wiąże się ze złamaniem górnej strefy oporu w ciągu kilkunastu dni i ataku na rejon 1,63.
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
DM BOŚ

dhxr8l2

Podziel się opinią

Share
dhxr8l2
dhxr8l2