Trwa ładowanie...
gpw
24-06-2009 09:36

Mizerne odreagowania

W poniedziałek wyprzedaż dotknęła nie tylko GPW. Giełdy europejskie oraz amerykańskie straciły po ok. 3%. Podobnej skali zniżki dotyczyły również parkietów azjatyckich we wtorek.

Mizerne odreagowaniaŹródło: DM BPH
dbqrdjd
dbqrdjd

Te fakty w jakimś stopniu przeszkodziły inwestorom europejskim w zrobieniu zakupów na mocno przecenionym rynku. Indeksy Starego Kontynentu miały raczej neutralny start, podobnie było zresztą na warszawskim parkiecie. WIG20 otwierał się na niewielkich minusach, potem przez ok. godzinę strona popytowa próbowała odrabiać straty, ale te starania szybko spełzły na niczym, wykres WIG20 jeszcze przed 11:00 powrócił pod poziom odniesienia i w tych okolicach poruszał się do końca sesji. Przed południem publikowane były pierwsze przybliżenia wskaźników PMI dla sektora usług i przemysłu w Eurolandzie. W pierwszym przypadku okazały się nieco gorsze od prognoz, w drugim trochę lepsze. Wiadomości te większego znaczenia dla rynku akcji i tak nie miały. Uwagę graczy obecnie przykuwa raczej sytuacja na giełdach surowców, głównie miedzi i ropy, a spadki cen tych towarów we wtorek wyhamowały. W konsekwencji wyprzedaż akcji również się zatrzymała, ale nadal panuje zły sentyment. WIG20 kończył notowania -0,3%. Negatywnym
bohaterem sesji był PKN Orlen, którego walory znowu mocno potaniały, tym razem o 3,4%, przy obrocie prawie 250 mln PLN (ok. 1/4 całego WIG20).

(fot. DM BPH)
Źródło: (fot. DM BPH)

Wtorek okazał się dniem lekkiej reakcji na poniedziałkowe spadki, chociaż biorąc pod uwagę skale przeceny, ruch powrotny z wczorajszej sesji był raczej mizerny. Indeksowi szerokiego rynku udało się zamknąć w okolicach zera przy obrocie rzędu 1,2 mld zł. Świeca w postaci szpulki obrazuje brak zdecydowania popytu do podciągnięcia kursu i choć w trakcie sesji indeks na moment wyszedł powyżej poniedziałkowego zamknięcia, to ostatecznie notowania zamknęły się w okolicach wsparcia w postaci 29 600 pkt. Co więcej, zamknięcie wypadło na średniej czterdziestopięciosesyjnej a ostatnim razem kurs indeksu wahał się poniżej tej średniej w marcu. Z technicznego punktu widzenia, obraz rynku po wczorajszych notowaniach uległ pogorszeniu. Brak kontynuacji przeceny nie pomógł bykom w wyhamowaniu oscylatorów, które sukcesywnie opadają. Wskaźnik siły trendu ADX sygnalizuje osłabienie ruchu wzrostowego a jego linie kierunkowe przecięły się, potwierdzając przewagę podaży. Dodatkowo zanegowane zostały sygnały kupna wynikające z
dywergencji hossy, wygenerowane końcem maja przez parę wskaźników RSI i Composite Index. Analizując wykres dzienny WIG należy zwrócić uwagę na szybkie zbliżanie się kursu w dolne okolice konsolidacji majowej. Ten poziom w najbliższym czasie będzie dość kluczowym. Wybicie indeksu dołem poniżej 28 960 pkt stanie się czynnikiem motywującym podaż do większej przeceny.

dbqrdjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqrdjd