MKiDN: nowe przedsięwzięcia na liście projektów kluczowych (komunikat)

...

31.07. Warszawa Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

W dniu 31 lipca 2009 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło wyniki aktualizacji list projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Aktualizacja objęła także XI priorytet "Kultura i dziedzictwo kulturowe" PO IiŚ, za którego wdrażanie odpowiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Indywidualne projekty kluczowe to najważniejsze inwestycje przewidziane do realizacji w najbliższych latach przy udziale środków europejskich. Stanowią przedsięwzięcia o strategicznym znaczeniu, których wdrożenie w istotny sposób przyczyni się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.

W wyniku przeprowadzonego procesu aktualizacji listy wprowadzono korzystne dla sektora kultury zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującego wykazu, na którym w ramach Priorytetu XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe" PO IiŚ znajdowało się 5 inwestycji dotyczących rozwoju infrastruktury kultury.

Dzięki staraniom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego listę rozszerzono o nowe 28 projektów niezwykle istotnych z punktu widzenia rozwoju polskiej kultury, w tym w ramach:

- działania 11.1 "Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym" realizowanych będzie 12 inwestycji, w tym 8 ze statusem podstawowym (Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa; Dziedzictwo Chopina na szlaku Traktu Królewskiego w Zamku Ostrogskich w Warszawie; Renowacja Teatru Starego w Lublinie, Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego - renowacja i ochrona dziedzictwa; Budowa Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; Rewitalizacja Zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie w ramach tworzenia Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej - II i III etap; Przebudowa kompleksu Sali Wielkiej CK Zamek celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego; Renowacja elewacji wschodniej Zamku Królewskiego w Warszawie), 4 jako projekty rezerwowe;

- działania 11.2 "Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalny" realizowanych będzie łącznie z dotychczas ujętymi w wykazie 14 projektów, w tym 9 jako zadania podstawowe (Budowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu; Budowa Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku; Budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku; Budowa Międzynarodowego Centrum Kultur w Kielcach; Budowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie; Budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach; Rewitalizacja w Zakopanem - przebudowa Teatru im. St. Ignacego Witkiewicza; Dokończenie modernizacji formy zewnętrznej Filharmonii Opolskiej wraz z elementami usprawnień technologicznych; Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach), 5 jako projekty rezerwowe.

- działania 11.3 "Infrastruktura szkolnictwa artystycznego" - 7 inwestycji w trybie projektów podstawowych (Budowa Nowego budynku oraz rozbudowa istniejącego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Zwiększenie dostępu do edukacji artystycznej, poprzez poprawę stanu infrastruktury ASP w Gdańsku; Rozbudowa Akademii Muzycznej we Wrocławiu - Budowa sali muzyczno - dydaktycznej wraz z infrastrukturą; Budowa nowego budynku Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu; Poprawa oferty edukacyjno-kulturalnej PSM w Suwałkach poprzez rozbudowę, przebudowę i wyposażenie; Budowa Sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu; Rozbudowa i przebudowa Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku).

Na wdrożenie projektów podstawowych przewidziano w ramach priorytetu środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 1,2 mld złotych, co stanowi blisko 59 proc. alokacji EFRR na priorytet.

Realizacja zakładanych inwestycji pozwoli na przyspieszenie osiągnięcia celu głównego priorytetu, jakim jest wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa kulturowego o znaczeniu światowym i europejskim dla zwiększenia atrakcyjności Polski.

Jednakże należy podkreślić, iż umieszczenie projektu na liście nie oznacza bezwarunkowej gwarancji uzyskania dofinansowania. Dopiero po spełnieniu formalnych i merytorycznych kryteriów wyboru projektów, zatwierdzonych przez Komitet Monitorujący PO IiŚ, oraz właściwym przygotowaniu inwestycji do realizacji może zostać zawarta umowa o jej dofinansowanie.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

Źródło artykułu:PAP
mkidnuekomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)