mLegitymacja nie działa. Dzieci pozbawione zniżek na komunikację miejską

Miało być sprawniej, szybciej, łatwiej - wyszło jak zawsze. mLegitymacja nie działa prawidłowo, problemy mają wszystkie szkoły, które przyłączyły się do pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji. Uczniowie są pozbawieni zniżek.

mLegitymacja nie działa. Dzieci pozbawione zniżek na komunikację miejską
Źródło zdjęć: © gov.pl/web/cyfryzacja | Ministerstwo Cyfryzacji
Paweł Orlikowski

02.10.2019 | aktual.: 03.10.2019 06:33

Cyfryzacja Polski, w tym i szkół, postępuje. Jednak nadal jesteśmy w powijakach, przynajmniej jeśli chodzi o elektroniczne dokumenty. mLegitymacje nie działają prawidłowo, właściwie - w ogóle nie działają. Jak podaje RMF FM, 30 września legitymacje wystawione w poprzednim roku szkolnym straciły ważność i nie można ich przedłużyć.

Przykładem są tu choćby dwie szkoły podstawowe z Lublina: nr 16 i 51. To jedyne placówki z tego miasta, które przystąpiły do pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji. W 2018 r. obie podstawówki wystawiły uczniom mLegitymacje, jednak przy ich zakładaniu ważność dokumentu można było wpisać tylko na jeden rok szkolny. We wrześniu tego roku chciano przedłużyć ich ważność, problem w tym, że raz założonej mLegitymacji nie można edytować.

By dzieciaki swobodnie mogły korzystać choćby ze zniżek na komunikację publiczną, wszystkie dokumenty trzeba było wyrobić od nowa. - Trzeba było wygenerować nowe kody, czyli praktycznie powtórzyć całą procedurę, jak przy wyrabianiu zupełnie nowej legitymacji - mówi RMF FM Ilona Kucia ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. - Nawet narzędzia w postaci pliku z danymi nie dało się zaimportować, ponieważ dokonano aktualizacji i zmieniły się rubryki. Szybciej było wpisać wszystkie dane do legitymacji od nowa - tłumaczy.

Do Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie uczęszcza 1,5 tys. uczniów. Gdyby wszyscy mieli mLegitymacje - przyjmując, że wyrobienie dokumentu zajmuje 5 minut - sekretarka musiałaby przez 15 dni i przez 8 godzin dziennie nie robić nic innego. Identycznie było w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. - A można byłoby to zrobić jednym przyciskiem "przedłuż ważność legitymacji", ale takiej opcji nie ma - żali się dyrektor placówki Ewa Barszcz.

Resort wyjaśnia: "da się przedłużyć", szkoły na to: "nie da się"

RMF FM zwróciło się do resortu cyfryzacji z prośbą o wyjaśnienie problemu z mLegitymacjami. Jak zapewniają przedstawiciele resortu, ważność elektronicznych legitymacji można przedłużyć. - Robi się to - wybierając w aplikacji mObywatel - mLegitymację Szkolną. Następnie funkcję "więcej", a z menu, które się wyświetli - "Przedłuż ważność". W ten sposób aplikacją należy zeskanować kod, który wydaje szkoła. Sekretariat lub osoba uprawniona wystawia kod w systemie korzystając z podobnych funkcji, jak przy wystawianiu nowej legitymacji - tłumaczy Karol Manys.

Jednak szkoły próbowały zastosować się do tych wytycznych... i nic. Nie działa. Jak tłumaczą, nie ma funkcji "więcej", nie wspominając już o opcji "przedłuż ważność". Zarówno w SP 16, jak i SP 51 przyznają, że próbowali też innych sposobów, ale ostatecznie skończyło się to zakładaniem mLegitymacji od nowa. Z kolei resort cyfryzacji zapewnia, że jest gotowy do pomocy. Podkreśla też, że poza lubelskimi placówkami, żadna inna szkoła nie zgłosiła problemów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)