mLegitymacja nie działa. Dzieci pozbawione zniżek na komunikację miejską
Miało być sprawniej, szybciej, łatwiej - wyszło jak zawsze. mLegitymacja nie działa prawidłowo, problemy mają wszystkie szkoły, które przyłączyły się do pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji. Uczniowie są pozbawieni zniżek.
Cyfryzacja Polski, w tym i szkół, postępuje. Jednak nadal jesteśmy w powijakach, przynajmniej jeśli chodzi o elektroniczne dokumenty. mLegitymacje nie działają prawidłowo, właściwie - w ogóle nie działają. Jak podaje RMF FM, 30 września legitymacje wystawione w poprzednim roku szkolnym straciły ważność i nie można ich przedłużyć.
Przykładem są tu choćby dwie szkoły podstawowe z Lublina: nr 16 i 51. To jedyne placówki z tego miasta, które przystąpiły do pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji. W 2018 r. obie podstawówki wystawiły uczniom mLegitymacje, jednak przy ich zakładaniu ważność dokumentu można było wpisać tylko na jeden rok szkolny. We wrześniu tego roku chciano przedłużyć ich ważność, problem w tym, że raz założonej mLegitymacji nie można edytować.
By dzieciaki swobodnie mogły korzystać choćby ze zniżek na komunikację publiczną, wszystkie dokumenty trzeba było wyrobić od nowa. - Trzeba było wygenerować nowe kody, czyli praktycznie powtórzyć całą procedurę, jak przy wyrabianiu zupełnie nowej legitymacji - mówi RMF FM Ilona Kucia ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. - Nawet narzędzia w postaci pliku z danymi nie dało się zaimportować, ponieważ dokonano aktualizacji i zmieniły się rubryki. Szybciej było wpisać wszystkie dane do legitymacji od nowa - tłumaczy.
Obejrzyj: "Na gov.pl obywatele mogą dopisać się do spisu wyborców"
Do Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie uczęszcza 1,5 tys. uczniów. Gdyby wszyscy mieli mLegitymacje - przyjmując, że wyrobienie dokumentu zajmuje 5 minut - sekretarka musiałaby przez 15 dni i przez 8 godzin dziennie nie robić nic innego. Identycznie było w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. - A można byłoby to zrobić jednym przyciskiem "przedłuż ważność legitymacji", ale takiej opcji nie ma - żali się dyrektor placówki Ewa Barszcz.
Resort wyjaśnia: "da się przedłużyć", szkoły na to: "nie da się"
RMF FM zwróciło się do resortu cyfryzacji z prośbą o wyjaśnienie problemu z mLegitymacjami. Jak zapewniają przedstawiciele resortu, ważność elektronicznych legitymacji można przedłużyć. - Robi się to - wybierając w aplikacji mObywatel - mLegitymację Szkolną. Następnie funkcję "więcej", a z menu, które się wyświetli - "Przedłuż ważność". W ten sposób aplikacją należy zeskanować kod, który wydaje szkoła. Sekretariat lub osoba uprawniona wystawia kod w systemie korzystając z podobnych funkcji, jak przy wystawianiu nowej legitymacji - tłumaczy Karol Manys.
Czytaj także: Rząd promuje usługę mTożsamość, honoruje ją już PKP IC
Jednak szkoły próbowały zastosować się do tych wytycznych... i nic. Nie działa. Jak tłumaczą, nie ma funkcji "więcej", nie wspominając już o opcji "przedłuż ważność". Zarówno w SP 16, jak i SP 51 przyznają, że próbowali też innych sposobów, ale ostatecznie skończyło się to zakładaniem mLegitymacji od nowa. Z kolei resort cyfryzacji zapewnia, że jest gotowy do pomocy. Podkreśla też, że poza lubelskimi placówkami, żadna inna szkoła nie zgłosiła problemów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl