Trwa ładowanie...

Młodym i wykształconym łatwiej o pracę, nawet na etacie

Jeżeli skończyłeś właśnie studia, to jest prawie pewne, że szybko zajdziesz pracę, do tego na etacie. Tak wynika z raportu "Młodzi wykształceni, ale bezrobotni. Fakty i Mity" przygotowanego dla Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Share
Młodym i wykształconym łatwiej o pracę, nawet na etacie
Źródło: Fotolia, Fot: Olena Vasylkova
d1ai010

Autorka analizy, profesor Maria Drozdowicz-Bieć zauważyła, że młodzi wykształceni nie tylko najszybciej znajdują zatrudnienie. Oni też najrzadziej przechodzą do grupy zniechęconych, czyli szukających pracy ponad rok. Jej zdaniem wynika to z cech osobowościowych studentów. Są to najczęściej osoby energiczne, ambitne z otwartymi głowami. Po drugie studiowanie uczy ich elastyczności. Jeżeli na przykład kończą politologię, to wcale nie znaczy, że muszą być politologami.

Bezrobocie wśród ludzi w wieku 25-29 lat wynosi 10,5 procent. To nieco mniej niż średnia w Unii Europejskiej. Jest to też dobra wiadomość na przyszłość, gdyż biorąc pod uwagę całą populację, tylko co dwudziesta osoba z wyższym wykształceniem jest na bezrobociu.

d1ai010

Badania profesor Drozdowicz-Bieć wskazują też na to, że młodzi i wykształceni wcale tak często nie pracują na umowach śmieciowych. To zjawisko najczęściej spotykane jest wśród ludzi, którzy skończyli tylko szkołę podstawową.

Z raportu wynika, że 4/5 ludzi z wykształceniem wyższym ma pracę na etacie. Tylko niecałe 20 procent pracuje na umowach śmieciowych.

Maria Drozdowicz-Bieć próbuje też tłumaczyć młodych ludzi z faktu pracy poniżej swoich kwalifikacji. Jej zdaniem po pierwsze nowy ludzie na rynku pracy mają czasami za duże oczekiwania. Po drugie w ciągu ostatnich 20 lat nasz system edukacyjny wykształcił bardzo dużo ludzi, za czym nie nadążała gospodarka, aby ich wchłonąć. Jej zdaniem z czasem to się będzie jednak zmieniać.

d1ai010

Podziel się opinią

Share
d1ai010
d1ai010