Młodzi zarabiają minimum
Wynagrodzenia młodych ludzi rozpoczynających pracę są zazwyczaj równe płacy minimalnej - 1317 złotych brutto lub nawet niższe. Tylko dziesięć procent młodych Polaków wchodzących na rynek pracy dostaje około trzech tysięcy złotych. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół doradców strategicznych przy premierze.
Przedsiębiorcy tłumaczą, że uzależniają pierwsze wynagrodzenia zatrudnianych pracowników od sytuacji makroekonomicznej w kraju. Stanisław Kubielas z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyznaje, że trudności gospodarcze ostatnich lat spowodowały spadek dynamiki wzrostu wynagrodzeń młodych ludzi. Według Kubielasa w najbliższym czasie pensje ludzi młodych i nie tylko, rosnąć nie będą.
Przygotowany przez doradców premiera raport wykazał, że części młodych osób udaje się poprawić swój status materialny po około siedmiu latach pracy. Po tym czasie wciąż jednak jedna czwarta młodych pracowników ma wynagrodzenie w wysokości płacy minimalnej. Przeciętny Polak rozpoczyna pracę średnio w wieku 23 lat.