Trwa ładowanie...

Mniej papierologii dla przedsiębiorców

Przedsiębiorców czeka duża zmiana na lepsze. Znikną obowiązki
informacyjne, które niczemu nie służą

Share
Mniej papierologii dla przedsiębiorców
d3ec66b

Mniej druczków, formularzy, sprawozdań - takie ułatwienia dla firm szykuje Ministerstwo Gospodarki. Jeśli wejdą w życie, przedsiębiorcom ubędzie sporo biurokracji. Zmiany znalazły się w projekcie ustawy, który ma trafić wkrótce pod obrady Rady Ministrów.

d3ec66b

Według projektu mikroprzedsiębiorcy zostaną zwolnieni z wymogu przesyłania do GUS formularzy sprawozdawczych w pierwszym roku działalności gospodarczej. Obowiązek ten obejmuje dziś 1000 losowanych co roku nowych firm.

Zniesiony zostanie obowiązek sprawdzania, do 30 kwietnia, danych wysłanych do ZUS w poprzednim roku. Ministerstwo Gospodarki uzasadnia, że nie jest to potrzebne, skoro przedsiębiorcy za przekazanie nieprawdziwych danych narażają się na odpowiedzialność karną. A i tak mogą złożyć raport korygujący.

Zmniejszy się papierologia przy m.in. sprzedaży oleju opałowego. Dziś, aby uniknąć obciążenia go akcyzą, trzeba każdorazowo składać oświadczenie o przeznaczeniu do ogrzewania. Po zmianach wystarczy już tylko umowa i jednorazowe powiadomienie celników.

d3ec66b

Podziel się opinią

Share
d3ec66b
d3ec66b