Mniej szans na modyfikację programu QE3 przez FED?
Daniel Tarullo z zarządu FED stwierdził dzisiaj w wywiadzie dla amerykańskiej CNBC, że nie widzi obecnie podstaw do sygnalizowania możliwego ograniczenia programu QE3 w nadchodzących miesiącach. Jego zdaniem potrzeba serii bardziej przekonywujących danych makroekonomicznych, zwłaszcza z rynku pracy.
03.04.2013 17:12
Tymczasem dzisiejsze szacunki ADP nieco rozczarowały inwestorów. Zamiast oczekiwanych 200 tys. etatów w sektorze prywatnym, opublikowano figurę rzędu 158 tys., chociaż na „osłodę” dostaliśmy rewizję danych za luty z 198 tys. do 257 tys. Na rynku pojawiły się jednak pewne obawy, czy aby piątkowe dane Departamentu Pracy nie przyniosą jakiejś negatywnej niespodzianki, co wykorzystano jako próbę rozkręcenia korekty ostatniego umocnienia dolara. Dodatkowo pomogły w tym słabsze dane dotyczące ISM w usługach – wskaźnik spadł w marcu do 54,4 pkt. wobec szacowanych 55,8 pkt. Na uwagę zasługuje zwłaszcza zniżka subwskaźnika zatrudnienia – do 53,3 pkt. z 57,2 pkt. w lutym.
W efekcie kurs EUR/USD ustanowił szczyt w okolicach 1,2863, a USD/JPY zszedł poniżej 93 – minimum to 92,84. Zresztą jen był dzisiaj relatywnie mocny w kontekście jutrzejszego, rannego komunikatu Banku Japonii. Można odnieść wrażenie, że coraz większa rzesza uczestników rynku przekonuje się, co do tego, iż więcej rozstrzygnięć w kwestii „rewolucji w temacie programu QE” może przynieść dopiero kolejne posiedzenie BOJ w dniu 26 kwietnia. Na parze EUR/USD naruszyliśmy ważny opór na 1,2842, co teoretycznie daje możliwość przetestowania wczorajszego maksimum na 1,2877. Dopiero złamanie poziomu 1,29 byłoby sygnałem, że perspektywa testowania okolic 1,2660-1,2700 oddala się w czasie. Kluczem dla rynku stają się teraz dwie rzeczy – jutrzejsza konferencja szefa ECB i piątkowe dane Departamentu Pracy USA.
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
DM BOŚ
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30929/mniej_szans_na_modyfikacje_programu_qe3_przez_fed.pdf )
_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _