MNiSW: dodatkowe wsparcie dla kierunków informatycznych (komunikat)
...
18.06. Warszawa - MNiSW informuje:
Rządowy program "kierunków zamawianych", wspierający studia strategiczne dla gospodarki, w tym roku zdominowany został przez projekty informatyczne. To szansa na zwiększenie liczby studentów informatyki i szybszy rozwój tej dziedziny gospodarki w Polsce.
Wśród 93 projektów, które zostały najlepiej ocenione w tegorocznej edycji konkursu, aż 21 związanych jest z informatyką. Łącznie do uczelni na unowocześnienie programów studiów i wysokie stypendia dla najlepszych studentów informatyki trafi blisko 63,6 miliona złotych!
Liczba projektów informatycznych rośnie z roku na rok. W 2011 roku w wyniku konkursu na "kierunki zamawiane" otwarto 14 kierunków informatycznych. W IV już edycji uruchomionego w marcu konkursu zgłoszono razem 260 wniosków. Ze względu na wysoką jakość projektów NCBiR podjął decyzję o zwiększeniu alokacji z pierwotnej kwoty 200 mln do 300 mln złotych.
Już od 2008 r. rząd wspiera finansowo kierunki studiów kluczowe dla rozwoju gospodarczego. Uczelnie otrzymują w konkursie dodatkowe środki na zwiększenie liczby studentów tych kierunków, atrakcyjne programy studiów, zajęcia wyrównawcze dla I roku i stypendia dla najlepszych rzędu nawet 1000 zł miesięcznie. W tym roku na te cele trafi do polskich uczelni 300 mln złotych.
W dotychczasowych trzech edycjach programu "kierunków zamawianych", do studentów trafiło już prawie 17 tysięcy stypendiów na łączną kwotę 83,58 mln zł. Do końca 2013 roku na cały program rząd przeznaczy ponad miliard złotych.
Największym sukcesem rządowego programu jest rosnąca popularność studiów technicznych i moda na karierę inżyniera - w trakcie ostatniej rekrutacji na studia politechniki uplasowały się na pierwszych trzech miejscach na liście najbardziej obleganych uczelni w Polsce.
Rekrutacja w roku akademickim 2012/2013 rozpocznie się na 16 kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych, uznanych przez ekspertów za strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki, tj.: - automatyka i robotyka, - biotechnologia, - budownictwo, - chemia, - energetyka, - fizyka i fizyka techniczna, - informatyka, - inżynieria materiałowa, - inżynieria środowiskowa, - matematyka, - mechanika i budowa maszyn, - mechatronika, - ochrona środowiska, - wzornictwo, - inżynieria chemiczna, - technologia chemiczna i procesowa
Dwa ostanie są nowością w tegorocznej edycji.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: http://www.ncbir.pl/fundusze-europejskie/program-operacyjny-kapital-ludzki/aktualnosci/art,1395,wyniki-konkursu-na-kierunki-zamawiane-listy-rankigowe.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/