MNiSW: mistrzowie polskiej nauki wyłonieni (komunikat)

...

19.12.2012 | aktual.: 19.12.2012 17:08

19.12. Warszawa - MNiSW informuje:

- Podnosimy poprzeczkę doskonałości - mówiła dziś prof. Barbara Kudrycka. Minister nauki i szkolnictwa wyższego po raz kolejny uhonorowała najwybitniejszych polskich uczonych i nauczycieli akademickich.

Będące ukoronowaniem dorobku naukowego statuetki i nagrody finansowe trafiły do najwybitniejszych w swoich dyscyplinach badaczy, odkrywców nowych technologii, autorów teorii i dzieł naukowych wpisanych do światowego kanonu. Nagrody przyznawane są od 2006 roku.

- Dziś jest święto nauki, bo państwa osiągnięcia przynoszą nam zaszczyt - zwróciła się do laureatów prof. Babra Kudrycka. Minister nauki podkreślała, że resort w obecnej i poprzedniej kadencji wkłada dużo pracy w stwarzanie warunków podnoszących poprzeczkę doskonałości.

- Otworzyliśmy dostęp do światowych publikacji w Wirtualnej Bibliotece Nauki, inwestowaliśmy w laboratoria i budynki dydaktyczne, ale to, co najważniejsze jeszcze przed nami. Poprzez system POL-on naukowcy będą mieli nie tylko wiedzę o grantach, ale i o warunkach ewaluacji. To będzie dla nich przełom, bo będą mogli się porównywać z najlepszymi w Polsce - dodała.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Za pośrednictwem tych dwóch agend inwestujemy w najlepszych naukowców. To oni sami, nie urzędnicy, decydują o tym, kto zasługuje na grant badawczy - zaznaczyła.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne przyznawane są w trzech kategoriach. Do grona 18 dotychczasowych laureatów prestiżowych wyróżnień dołączyło w tym roku trzech kolejnych wybitnych uczonych.

Laureatem tegorocznej nagrody w kategorii badania podstawowe został prof. dr hab. Bogumił Jeziorski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Ten uczony o światowej renomie wniósł znaczący wkład do współczesnej chemii kwantowej i fizyki molekularnej. Wyróżniony został za wykonanie pionierskich badań wpływu efektów relatywistycznych i efektów wynikających z elektrodynamiki kwantowej na własności molekuł.

Nagrodę w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa odebrał prof. dr hab. n. med. Lech Poloński z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wybitny polski kardiolog jest inicjatorem i wieloletnim koordynatorem Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS), która stanowi unikalną w skali europejskiej bazę danych na temat chorych z różnymi postaciami OZW.

W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki wyróżniony został prof. dr hab. inż. Jerzy Józef Sobczak z Instytutu Odlewnictwa, wybitny specjalista w zakresie metalurgii. Otrzymał nagrodę za opracowanie nowatorskiej technologii wykorzystania odpadów popiołów lotnych w procesie wytwarzania lekkich, proekologicznych i niedrogich kompozytów na bazie aluminium przeznaczonych na potrzeby przemysłu transportowego.

Podczas środowej uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego wręczyła także nagrody dla wybitnych nauczycieli akademickich w kategorii wybitne osiągnięcia naukowe i osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (8 laureatów), za całokształt dorobku (18 wyróżnień) oraz nagrody indywidualne i zespołowe za osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne (97 wyróżnień). Łączna pula nagród to około 3 mln zł.

W trakcie uroczystości poznaliśmy też siedmiu laureatów konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" organizowanego przez "Forum Akademickie".

Więcej informacji na: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/mistrzowie-polskiej-nauki-wylonieni/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
naukakomunikatmnisw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)