MNiSW: powstało Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu (komunikat)

...

27.02. Warszawa - Zespół Prasowy MNiSW informuje:

Studenci wyróżnieni "Diamentowym Grantem" powołali Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Będzie ono skupiać i wspierać wybitnych młodych naukowców, którzy już na studiach zaczynają karierę badacza.

Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim wymiana doświadczeń i integracja środowiska laureatów programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego "Diamentowy Grant" oraz wspieranie rozwoju ich karier naukowych i zawodowych poprzez m.in. organizowanie konferencji, sympozjów, warsztatów, szkoleń, a także występowanie do różnych instytucji międzynarodowych i państwowych w celu propagowania i wspierania badań naukowych prowadzonych przez studentów. Członkowie stowarzyszenia zajmą się także promowaniem dorobku laureatów programu "Diamentowy Grant" oraz wspieraniem i organizacją przedsięwzięć o charakterze naukowym, edukacyjnym i społecznym.

- Gratuluję powołania Stowarzyszenia Laureatów Diamentowego Grantu. Jest ono wyjątkowe nie tylko dlatego, że skupia najmłodszych utalentowanych naukowców, ale też dlatego, że będzie płaszczyzną do wymiany doświadczeń i współpracy między studentami i kadrą naukową z różnych dyscyplin nauki - powiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Prof. Barbara Kudrycka podczas ubiegłorocznej uroczystości wręczenia pierwszych "Diamentowych Grantów" zaproponowała, by wybitni studenci z polskich uczelni współpracowali ze sobą, a także prowadzili m.in. debaty z najlepszymi naukowcami. Ten pomysł spotkał się z akceptacją pierwszych laureatów "Diamentowego Grantu" i 23 lutego na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie założycielskie, podczas którego powołali Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu.

Jego przewodniczącą została Anna Stroynowska-Czerwińska, obecnie absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współpracująca z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, która otrzymała "Diamentowy grant" za projekt "Molekularne mechanizmy warunkujące selektywną inhibicję zmutowanych genów, powodujących choroby poliglutaminowe".


Program "Diamentowy Grant" został ogłoszony przez prof. Barbarę Kudrycką, by ułatwić wybitnie uzdolnionym studentom szybsze wejście na drogę kariery naukowej (komunikat ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 27 października 2011 r. o ustanowieniu programu pod nazwą "Diamentowy Grant").

Skierowany jest do młodych ludzi, którzy już na studiach prowadzą badania naukowe. "Diamentowy Grant" jest nie tylko dużym wsparciem finansowym, ale otwiera też drogę do wcześniejszego przygotowywania rozprawy doktorskiej i rozpoczęcia pracy w pełni samodzielnego badacza.

Program ten wpisuje się w założenia reformy nauki i szkolnictwa wyższego, która ma na celu wspieranie karier młodego pokolenia naukowców. Każdego roku w konkursie może być wyłonionych 100 osób. Na pierwszą edycję przeznaczono środki rzędu 17,5 mln zł. II edycja konkursu została ogłoszona 6 listopada 2012. W grudniu 2012 zakończył się nabór wniosków. Planuje się, że wyniki konkursu zostaną ogłoszone wiosną tego roku.

Szczegółowe informacje dotyczące "Diamentowego grantu": http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/inicjatywy/diamentowy-grant/ http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/diamentowe-granty-dla-studentow/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
naukastudenciuczelnie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)