Trwa ładowanie...
d1w9aun
nauka
17-01-2013 13:19

MNiSW: rusza trzecia edycja programu Top 500 (komunikat)

...

Share
d1w9aun

17.01. Warszawa - MNiSW informuje:

Kolejnych 160 młodych naukowców już niebawem będzie uczyło się zasad komercjalizacji wyników badań od największych, światowych liderów innowacji. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza nabór do trzeciej już edycji programu stażowo-szkoleniowego "Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization".

W ubiegłym roku w ramach rządowego programu Top 500 przedsiębiorczości na jednych z najlepszych uczelni na świecie - Stanford University i University of California, Berkeley - uczyło się 80 młodych naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Ich pobyt obejmował nie tylko dwumiesięczne staże na uczelniach, ale także spotkania z praktykami pracującymi nad innowacyjnymi projektami w takich firmach jak: Intel, Cisco, Genentech, Fairchild, ExponentGoogle, NASA, Aruba Networks i SLAC.

W trakcie warsztatów, seminariów i wykładów, prowadzonych przez światowej klasy ekspertów z doświadczeniem w sektorach nauki i biznesu, uczestnicy programu poznawali zasady myślenia projektowego, kultury prototypowania, ewaluacji technologii, własności intelektualnej, pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego i komercjalizacji wyników badań.

d1w9aun

- Dzięki uczestnictwu w programie młodzi, zdolni naukowcy mają szansę nie tylko na rozwój i realizację własnych innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim na wniesienie nowej jakości do polskiej nauki. Inspirują i, w oparciu o zdobyte w najlepszych światowych uczelniach doświadczenia, pokazują innym jak można skutecznie łączyć świat nauki i biznesu - podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Na pierwsze efekty realizacji programu nie trzeba było długo czekać. Już w marcu 2012 roku ruszyła inicjatywa Boomerang, czyli seria ogólnopolskich spotkań z ludźmi nauki i biznesu transmitowanych online. 16 stycznia br. absolwenci dotychczasowych edycji powołali Stowarzyszenie TOP 500 Innovators, którego działalność będzie obejmowała promocję postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu oraz komercjalizacji badań naukowych.

Część uczestników programu z powodzeniem rozwija już swoje start-upy oraz spółki typu spin-out. Na Uniwersytecie Śląskim działa spin-out n-lab, którego celem jest komercjalizacja działalności laboratorium m.in. poprzez świadczenie usług mikrotomograficznych. Zajmująca się opracowywaniem ułatwiających poszukiwanie złóż systemów informatycznych GIS-Media z Torunia sprzedaje już swoje rozwiązania klientom z zagranicy. W Poznaniu projektami związanymi z tworzeniem oprogramowania bioinformatycznego i analizą danych biologicznych zajmuje się start-up Vita in Silica, a we Wrocławiu BizGate Aviation komercjalizuje innowacyjne rozwiązania dla lotnictwa. Innowacyjne projekty absolwentów Top 500 realizowane są w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Łodzi, Toruniu i Oleśnicy.

O swoich doświadczeniach, pomysłach, działaniach i sukcesach uczestnicy programu informują m.in. na blogach i na stronie internetowej programu: www.top500innovators.org

d1w9aun

W ramach III edycji Top 500 w dwumiesięcznym programie stażowo-szkoleniowym w najlepszych światowych uczelniach wiosną oraz zimą tego roku udział weźmie 160 uczestników programu. Chętni do uczestnictwa w programie dokumenty aplikacyjne mogą przesyłać do 5 lutego. Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na początku marca.


Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization to jeden z rządowych programów wspierania współpracy nauki z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji wyników badań. Program jest w całości finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego budżet wynosi 35 milionów złotych.

Uczestnicy programu to wybierani w drodze konkursu pracownicy polskich jednostek naukowych, prowadzący badania w obszarze nauk: ścisłych, przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, medycznych, nauk o zdrowiu lub nauk o kulturze fizycznej oraz menadżerowie innowacyjności i pracownicy centrów transferu technologii, zajmujący się komercjalizacją wyników badań i transferem technologii. Do końca 2015 roku w Top 500 udział weźmie aż 500 polskich młodych naukowców.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1w9aun
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9aun
d1w9aun