MNiSW: ważne wydarzenia polskiej prezydencji (komunikat)
...
24.11. Warszawa - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje:
Najbliższe dni to gorący czas dla polskiej prezydencji w dziedzinie badań i szkolnictwa wyższego. W wydarzeniach współorganizowanych przez resort nauki o kluczowych wyzwaniach dla całej Europy dyskutować będą najważniejsi unijni politycy, wybitni naukowcy oraz przedstawiciele świata biznesu.
- do 25 listopada w Warszawie trwa FET Flagship Pilots Midterm Conference, w której udział biorą przedstawiciele sześciu największych europejskich konsorcjów kluczowych dla unijnej nauki i gospodarki. Prezentowane projekty (np. empatyczny robot, nowe materiały dla nanoelektorniki) walczą o tytuł jednego z dwóch Projektów Flagowych Unii Europejskiej oraz o miliard euro na dalsze badania. Poza uczestnikami konsorcjów, wśród których nie zabrakło też polskich badaczy, w konferencji biorą udział laureaci Nagrody Nobla: prof. Albert Fert - odkrywca zjawiska gigantycznego magnetooporu oraz prof. Andre Geim - odkrywca grafenu.
- 28 i 29 listopada w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu. Podczas tego spotkania przewidziana jest m.in. debata ministrów na temat skutecznego inwestowania w kształcenie i szkolenie w czasach kryzysu. Poruszony zostanie też temat modernizacji europejskich uniwersytetów.
- 28 i 29 listopada w Warszawie odbędzie się konferencja, poświęcona strategicznemu planowi Europy w dziedzinie technologii energetycznych. W konferencji SET-Plan weźmie udział ok. 400 przedstawicieli unijnego przemysłu energetycznego, biznesu, administracji, nauki i polityki. Tematem dyskusji będą m.in. energia słoneczna i wiatrowa, fuzja jądrowa oraz inteligentne miasta. W konferencji prasowej (28 listopada, godz. 10.30, Hotel Sheraton) weźmie udział przewodniczący PE prof. Jerzy Buzek, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka.
- 6 grudnia w Brukseli rozpoczyna się Rada ds. Konkurencyjności(COMPET). Najważniejszym punktem Rady będzie dyskusja o unijnym programie finansowania badań naukowych Horizon 2020, którego budżet na lata 2014 - 2020 to rekordowa kwota aż 80 miliardów euro.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ mick/