Trwa ładowanie...
d30rg2o

MNiSW: wsparcie dla innowacji i lepsze powiązanie studiów z rynkiem pracy (komunikat)

...

d30rg2o
d30rg2o

17.12. Warszawa - MNiSW informuje:

Wparcie dla innowacji, priorytet finansowy dla infrastruktury badawczej o strategicznym znaczeniu dla rozwoju nauki oraz lepsze powiązanie studiów z rynkiem pracy - Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekty nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki oraz prawa o szkolnictwie wyższym.

- Ostatnie lata były czasem rekordowych inwestycji w infrastrukturę naukową i dydaktyczną, sięgnęły one ponad 26 miliardów złotych. Przyjęte przez Radę Ministrów projekty zmian ustawowych przyczynią się do pełniejszego zaangażowania polskich laboratoriów i zespołów naukowych w duże, międzynarodowe projekty badawcze, by te inwestycje mogły procentować - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie o zasadach finansowania nauki ułatwią wspieranie strategicznej infrastruktury badawczej oraz wzmocnią aktywność Polaków w Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

d30rg2o

Nowelizacja umożliwi też kierowanie większego strumienia pieniędzy do najlepszych jednostek naukowych (z kategorią A i A+). W projekcie znalazła się wyczekiwana przez środowisko młodych badaczy definicja naukowca rozpoczynającego karierę naukową.

Z kolei nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zakłada otwarcie drogi na studia osobom dojrzałym - uczelnie będą mogły zaliczyć na poczet studiów ich wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy zawodowej, na kursach czy szkoleniach.

Zapisy nowelizacji wzmocnią szanse studentów i absolwentów na rynku pracy. Na studiach o profilu praktycznym przewidziano obowiązkowe 3-miesięczne praktyki. Nowe przepisy służyć będą też skuteczniejszej walce z plagiatami prac dyplomowych i naukowych oraz sprawniejszemu postępowaniu dyscyplinarnemu, wobec wykładowców naruszających prawo.

W projekcie nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym znalazły się też zapisy wspierające innowacyjność. Naukowcy uzyskają pełne prawa majątkowe do wynalazków, co motywować będzie do większej aktywności w obszarze komercjalizacji i wdrożeń.

d30rg2o

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła też przedłożony przez ministra nauki projekt zmian w o języku polskim. Nowelizacja przyczyni się do większej promocji języka polskiego wśród obcokrajowców, przewiduje też efektywniejszy system egzaminowania i poświadczania jego znajomości wśród obcokrajowców. Jak szacuje MNiSW, po wprowadzeniu tych zmian liczba cudzoziemców, którzy starają się o certyfikat znajomości języka polskiego wzrośnie nawet czterokrotnie.

Więcej informacji na: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/kolejny-etap-zmian-w-szkolnictwie-wyzszym.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d30rg2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30rg2o