Trwa ładowanie...

Mocny spadek funta brytyjskiego. Bank Anglii zdecydował o stopach procentowych

Reakcja rynku walutowego na doniesienia z Anglii jest bardzo wyraźna.
Share
Mocny spadek funta brytyjskiego. Bank Anglii zdecydował o stopach procentowych
Źródło: Eastnews, Fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d80cust

Już około 5,73 złotego trzeba w czwartek zapłacić za jednego funta. Brytyjska waluta wyraźnie osłabia się po decyzji, którą podjął Bank Anglii.

Bank centralny Anglii zdecydował w czwartek, że pozostawi główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,5 procent. O ile sama decyzja nie jest zaskoczeniem, to już sam wynik głosowania jest pewną niespodzianką. Decyzja zapadła bowiem jednogłośnie, podczas gdy jeszcze niedawno Ian McCafferty, jeden z dziewięciu przedstawicieli Banku Anglii decydujących o stopach procentowych, opowiadał się za ich podwyżką.

Reakcja rynku walutowego na doniesienia z Anglii jest bardzo wyraźna. Funt brytyjski traci ponad 1 procent w stosunku do euro, a także ponad 1 procent w porównaniu do złotego. Za funta trzeba teraz zapłacić około 5,73 złotego, podczas gdy w środę kurs przekraczał 5,80 złotego. Oznacza to również, że od swojego 12-miesięcznego maksimum na poziomie 6,09 złotego, funt stracił już do polskiej waluty około 6 procent.

Przedstawiciele Banku Anglii zwrócili również uwagę na utrzymującą się niską inflację w kraju. W grudniu wskaźnik CPI wyniósł 0,2 procent, podczas gdy tzw. cel inflacyjny to 2 procent.

d80cust

Podziel się opinią

Share
d80cust
d80cust