MOL zainwestuje około 2 mld USD w projekty strategiczne w ciągu kolejnych 5 lat

Warszawa, 07.11.2016 (ISBnews) - MOL zainwestuje około 2 mld USD w projekty strategiczne w ciągu najbliższych 5 lat, podała spółka. Do 2021 roku usługi konsumenckie mają wygenerować EBITDA na poziomie 450-500 mln USD i stanowić ponad 20% zysku Grupy.

07.11.2016 | aktual.: 07.11.2016 09:38

"MOL przeznaczył łącznie co najmniej 2 mld USD na strategiczne nakłady inwestycyjne w latach 2017-2021, związane z realizacją nowej długoterminowej strategii. Przekracza to roczne organiczne nakłady inwestycyjne szacowane na 1,0-1,1 mld USD" - czytamy w komunikacie.

W ramach ogłoszonych celów finansowe i operacyjne na najbliższe pięć lat MOL zakłada, że do 2021 roku usługi konsumenckie mają wygenerować EBITDA na poziomie 450-500 mln USD i stanowić ponad 20% zysku Grupy. W segmencie upstream, w latach 2017-2021 MOL wyda ponad 2 mld USD na organiczne nakłady.

"Jako część swojej strategii długoterminowej, MOL chce stopniowo zwiększać udział wartościowych produktów paliwowych nieprzeznaczonych do użytku w silnikach spalinowych z obecnego poziomu wynoszącego poniżej 30% do poziomu powyżej 50% w roku 2030. MOL zamierza zwiększyć dostawy do swoich zakładów petrochemicznych, wykorzystując jednocześnie rosnący popyt na rentowne produkty, takie jak paliwo lotnicze, smary czy oleje bazowe" - czytamy dalej.
Kolejnym elementem strategii jest sektor petrochemiczny, gdzie spółka przeznaczyła 1,9 mld USD na rozwój swojej działalności petrochemicznej do roku 2021. Zwiększenie produkcji propylenu, a także inwestycje w produkty pochodne propylenu będą głównym kierunkiem na najbliższe pięć lat, podano także.
W zakresie handlu detalicznego MOL zamierza nadal rozwijać sieć stacji paliw w Europie Środkowo-Wschodniej i będzie nadal poszukiwać możliwości fuzji i przejęć w promieniu dostaw swoich rafinerii, poza Węgrami, Słowacją i Chorwacją.

W segmencie poszukiwań i wydobycia MOL ma zamiar W latach 2017-2021 zamierza wydać ponad 2 mld USD na organiczne nakłady inwestycyjne. Około 35% z nich zostanie przeznaczonych na poszukiwania, z naciskiem na region CEE, Pakistan oraz Norwegię, zaś 45% na projekty rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Pakistanie, Kazachstanie oraz na polu naftowym Baitugan w Rosji. MOL zamierza utrzymać swoją pozycję kosztową z jednocyfrowym poziomem bezpośrednich kosztów produkcji (obecnie 6,3 USD/boe) i będzie nadal prowadzić samofinansujące się, zrównoważone i generujące wartość działania poszukiwawczo-wydobywcze, nawet w warunkach niskiej ceny ropy naftowej (50 USD/bbl lub niższej).

"W oparciu o silne przepływy pieniężne naszego zintegrowanego modelu biznesowego oraz dzięki naszemu solidnemu bilansowi, będziemy inwestować znaczne środki w inwestycje strategiczne. Ich celem jest dalsza dywersyfikacja naszej działalności oraz zwiększenie obecności w obszarach, które nie są zależne od popytu na paliwa silnikowe. W wyniku pierwszej fazy naszej transformacji przemysłowej oczekujemy, że petrochemiczne projekty strategiczne wniosą do EBITDA 250-300 mln USD rocznie, podczas gdy do roku 2021 wkład usług konsumenckich ma przekroczyć 20% łącznego EBITDA" - powiedział prezes MOL Zsolt Hernádi, cytowany w komunikacie.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)