Trwa ładowanie...

MON chce udziału polskiego przemysłu w modernizacji sił zbrojnych

MON kładzie duży nacisk na udział polskiego przemysłu w programach modernizacji sił zbrojnych - powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek, który we wtorek wziął udział w Warszawie w dorocznej konferencji Dni Przemysłu.

MON chce udziału polskiego przemysłu w modernizacji sił zbrojnychŹródło: Thinkstockphotos
d1mnbjd
d1mnbjd

Otwierając konferencję Mroczek przypomniał, że w trakcie realizacji jest 10-letni plan modernizacji armii. Podkreślił, że interesy wojska i krajowego przemysłu są zbieżne.

- Ministerstwo Obrony Narodowej kładzie duży nacisk, aby realizatorem tych programów był przemysł polski, a jeśli jest to niemożliwe, stara się zapewnić maksymalny stopień polonizacji wyrobów - powiedział sekretarz stanu, który odpowiada za zakupy uzbrojenia.

- Silna armia wymaga silnego przemysłu. Inaczej musielibyśmy kupować wszystko za granicą, ale wiadomo, że w dziedzinie bezpieczeństwa musimy mieć zdolności krajowe - podkreślił. - Chcemy, aby przemysł był świadomy tego, czego oczekujemy, a wojsko wiedziało, co przemysł obronny może zaoferować - dodał.

Zwrócił uwagę, że "polski przemysł obronny uzyskuje większość przychodów z dostaw dla polskiej armii", nie może jednak poprzestać na obsłudze i ulepszaniu technologii postradzieckich - musi opanować produkcję i serwis coraz nowocześniejszego sprzętu.

d1mnbjd

Mroczek przypomniał, że program modernizacji przewiduje m. in. zakupy broni rakietowej oraz latających i pływających bezzałogowców. - Przemysł musi mieć zdolności w tych obszarach lub przygotować się do absorpcji technologii. Negocjujemy z partnerami zagranicznymi obszary, które mogą być wypełnione przez polskie podmioty - podkreślił.

Dodał, że opanowaniu nowych technologii i konkurencyjności na rynkach zagranicznych mają służyć konsolidacja przemysłu zbrojeniowego i offset.

Przypomniał że MON zamierza rozstrzygnąć w tym roku przetarg na 70 śmigłowców wielozadaniowych, chce też przyspieszyć niektóre programy. Jak powiedział Mroczek, chodzi m. in. o zakup pocisków manewrujących dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM do samolotów F-16, kolejny nadbrzeżny dywizjon rakietowy z rakietami NSM, przyspieszony ma być też zakup nowych śmigłowców bojowych.

W VI Konferencji Dni Przemysłu pod hasłem - Nowoczesny przemysł - silna armia obok przedstawicieli MON i wojska wzięli udział także reprezentanci BBN, parlamentu, resortów gospodarki, skarbu i infrastruktury oraz MSZ.

d1mnbjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mnbjd