Trwa ładowanie...
d371utm

MON: przemówienie T. Siemoniaka wz. z wizytą w MON Sekretarza Obrony USA (komunikat)

...

d371utm
d371utm

30.01. Warszawa - MON informuje:

Przemówienie ministra obrony narodowej w związku z wizytą w MON Sekretarza Obrony USA:

"Podejmujemy dzisiaj Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych na początku roku 25-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 15-lecia polskiej obecności w NATO. W tych historycznych dla naszego kraju wydarzeniach decydującą rolę odegrały Stany Zjednoczone. Opiera to nasz sojusz na mocnych fundamentach historii, przyjaźni i wspólnych wartości.

Znakiem tej przyjaźni dokładnie 32 lata temu był 30 stycznia 1982, w czasie stanu wojennego, Dzień Solidarności z Polską ustanowiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych.

d371utm

Dzisiaj potrzebujemy tej solidarności jako sojusznicy wierząc, że aktywna obecność Stanów Zjednoczonych w Europie zapewnia naszemu kontynentowi bezpieczeństwo, rozwój i demokrację.

Wyrazem tej solidarności jest silny Sojusz Północnoatlantycki, oparty o silne Stany Zjednoczone i Europę, która musi robić więcej dla swojego bezpieczeństwa.

Bo wydarzenia w Europie i blisko jej granic (w Afryce Północnej i w Syrii) nakazują poważne traktowanie zagrożeń i wzmacnianie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska jest gotowa do realnych i konkretnych działań w tym obszarze, modernizując Siły Zbrojne wielkim wysiłkiem finansowym swoich obywateli i organizując regionalną politykę bezpieczeństwa. Skuteczność tych działań i naszych wysiłków zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych. Nie ma myślenia o bezpieczeństwie Polski i tej części Europy w XXI wieku bez Stanów Zjednoczonych.

Bardzo pozytywnie oceniliśmy stan dotychczasowej współpracy wojskowej. Przede wszystkim braterstwo broni w Afganistanie, oparte na działaniu ramię w ramię naszych żołnierzy. Ale także wspólne ćwiczenia sił powietrznych z wykorzystaniem stale obecnych w Polsce amerykańskich żołnierzy w ramach Aviation Detachment. Odnotowaliśmy również, że zgodnie z harmonogramem przebiegają prace nad wdrożeniem trzeciej fazy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie obejmującej instalację w Redzikowie w roku 2018.

d371utm

Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie. Poinformowałem sekretarza obrony o działaniach Polski, także w kontekście jego jutrzejszych spotkań z prezydentem i premierem, po których odwiedzimy polskich i amerykańskich żołnierzy w bazie lotniczej w Powidzu."

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d371utm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371utm