Trwa ładowanie...
d2mp92i
d2mp92i

MON: spotkanie min.Klicha z członkami Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa UE (komunikat)

...
Share
d2mp92i

08.07. Warszawa - MON informuje:

W piątek, 8 lipca, Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich spotka się z członkami Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej podczas kolacji w willi Decjusza w Krakowie.

W czasie tego spotkania zostaną omówione priorytety Prezydencji RP z obszaru Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

d2mp92i

W skład delegacji pod przewodnictwem Pana Olofa Skoog ze Szwecji wchodzą przedstawiciele wszystkich unijnych państw. W wizycie bierze także udział Przedstawiciel RP przy Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa UE, Ambasador Beata Pęksa-Krawiec.

Delegaci Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej realizują posiedzenie wyjazdowe, w ramach, którego, 7 lipca odwiedzili jednostki 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. Wizyta odbywa się na zasadach podróży studyjnej Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa (Political Security Committee) i została zorganizowana w ramach wydarzeń polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Kilkugodzinny pobyt przedstawicieli Komitetu w koszarach spadochroniarzy rozpoczęła prezentacja, podczas której zastępca dowódcy Brygady płk Tomasz Piekarski zapoznał gości z historią polskich wojsk powietrznodesantowych, strukturą oraz zadaniami wykonywanymi przez 6 Brygadę Powietrznodesantową. Po zakończeniu tego etapu wizyty goście z państw Unii Europejskiej zostali zaproszeni do zapoznania się z używanym przez spadochroniarzy sprzętem i uzbrojeniem. Obejrzeli również pokaz wyszkolenia żołnierzy. Aplauz i owację uczestników wizyty wywołał najbardziej charakterystyczny element szkolenia w 6 BPD czyli skok spadochronowy. Z krążącego nad Krakowem samolotu wyskoczyło kilku spadochroniarzy, którzy przenosili flagi Polski, Unii Europejskiej i NATO, a także emblematy brygadowych jednostek. Dużym zainteresowaniem wśród członków Komitetu cieszyła się prezentacja wyszkolenia, w czasie której każdy z gości mógł sprawdzić swoje umiejętności strzelając z karabinków działających za pomocą sprężonego powietrza w
systemie ASG. Spadochroniarze zaprezentowali również używany sprzęt spadochronowy, a także pokazali jak wygląda układanie spadochronu i przygotowanie żołnierza do wykonania skoku spadochronowego. Następnie delegacja odwiedziła Salę Tradycji, w której można oglądać m.in. pamiątki po żołnierzach 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie czy 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty, których tradycje dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa. Pobyt w muzeum zakończony został złożeniem wpisu do Księgi Pamiątkowej, w którym oprócz podziękowań za gościnę znalazły się także życzenia dalszych sukcesów w czasie wykonywania zadań przez spadochroniarzy. Pobyt przedstawicieli Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w koszarach jedynej w Siłach Zbrojnych RP jednostki wojsk powietrznodesantowych zakończył poczęstunek żołnierską grochówką.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d2mp92i

Podziel się opinią

Share
d2mp92i
d2mp92i