MON ws. priorytetów podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE (komunikat)
...
07.03. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:
Minister obrony narodowej Bogdan Klich przedstawił priorytety resortu w obszarze polityki bezpieczeństwa i obrony podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 lipca 2011 roku.
- Rozwój zdolności wojskowych, w tym przede wszystkim implementacja projektu pooling & sharing oraz powrót do dyskusji nt. zwiększenia użyteczności i elastyczności grup bojowych.
Jak mówił minister Klich, oddziały te, w tym polskie, zostały utworzone przed laty, mają swoje dyżury bojowe, ale do tej pory nie były używane. "W związku z tym, będziemy namawiać inne kraje członkowskie, aby grupy bojowe mogły być używane jako tzw. Initial Entry Force - czyli takie siły szybkiego reagowania, które wchodzą na teren ogarnięty kryzysem, kiedy jest potrzeba - oraz jako rezerwa operacyjna" - podkreślił minister.
- Wzmocnienie zdolności UE, reforma struktury dowodzenia, w tym zwłaszcza poprawa zdolności planowania i prowadzenia działań na poziomie strategicznym oraz harmonizacja współpracy cywilno-wojskowej.
NATO i UE mają po kilkanaście obszarów, na których się koncentrują, a niektóre z nich są wspólne dla obu organizacji i ważne także dla Polski. "Dlatego jest rzeczą oczywistą, że NATO z UE powinno harmonizować swoje prace, np. na bazie konkretnych, już uzgodnionych projektów, m.in. związanych ze zwalczaniem improwizowanych ładunków wybuchowych, ze wsparciem medycznym oraz CBRN" - powiedział minister Klich.
- Relacje UE-NATO.
"Naszym celem, jako prezydencji, będzie wzmocnienie praktycznego wymiaru współpracy pomiędzy państwami członkowskimi obu organizacji. Uważamy, że powinna zostać wzmocniona podstawa prawna dla współpracy obu organizacji dlatego, że ta, która w tej chwili istnieje, nie przewiduje współpracy między UE a NATO na teatrach, gdzie obie organizacje prowadzą swoje działania wojskowe. Mam na myśli takie miejsca jak Kosowo, czy Afganistan" - powiedział minister Klich.
Jednocześnie podkreślił, że "współpraca między obu organizacjami jest obecnie lepsza niż dwa, trzy lata temu, ale w dalszym ciągu nie jest satysfakcjonująca". Dodał też, że obie organizacje powinny też zsynchronizować posunięcia w zakresie m.in. pracy nad uzbrojeniem, by "nie wydawać dwukrotnie pieniędzy na to samo".
- Współpraca z partnerami wschodnimi, która głównie koncentrować się powinna wokół takich kwestii, jak szkolenia, Reforma Sektora Bezpieczeństwa (SSR) oraz udział państw regionu w misjach i operacjach reagowania kryzysowego UE.
W tym kontekście minister wymienił "dopuszczenie i wzmocnienie udziału naszych wschodnich sąsiadów w operacjach prowadzonych przez UE". Jak podkreślił obecnie tylko Ukraina ma podpisane porozumienie z UE o udziale w operacjach unijnych. Natomiast Polska chce, by także inne kraje Partnerstwa Wschodniego miały zagwarantowaną możliwość uczestniczenia w misjach i operacjach UE.
"Wszystkie te aspekty, tworzące 4 oddzielne kategorie, w rzeczywistości ściśle się ze sobą wiążą tworząc jeden projekt - wychodzący naprzeciw wspólnym wartościom i zasadom państw członkowskich. W czasie polskiej prezydencji naszym celem będzie prowadzenie debaty wokół tych 4 kluczowych aspektów, które wpłyną na kształt CSDP tak, aby zachęcić instytucje UE, a przede wszystkim jej państwa członkowskie do wypracowania przez nie klarownego stanowiska w danej sprawie" - podsumował minister Bogdan Klich.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/