MON ws. uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza (komunikat)
...
16.05. Warszawa - MON informuje:
W piątek, 17 maja br., o godz. 11 odbędzie się niecodzienna uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Blisko 2000 uczniów klas mundurowych z ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zwróci się do obecnych na uroczystości ministrów: obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i edukacji narodowej Krystyny Szumilas o wsparcie działań edukacyjno-obronnych, których celem jest kształtowania postaw proobronnych Polaków.
Uroczystości, podczas której młodzież złoży niecodzienne ślubowanie Ojczyźnie, towarzyszyć będzie złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza - w ten sposób młode pokolenie wyrazi szacunek ofiarom wojen, kombatantom i weteranom misji pokojowych.
W ceremonii, oprócz ministrów obrony i edukacji, wezmą udział także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, jednostek wojskowych, kombatanci II wojny światowej oraz niepodległościowego podziemia, weterani misji pokojowych, władze wojskowych szkół wyższych oraz dyrektorzy, nauczyciele i opiekunowie z zaproszonych szkół.
Ślubowanie na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie będzie częścią czterodniowego biwaku, jaki od 16 maja dla uczniów klas o profilu wojskowym zorganizowała Akademia Obrony Narodowej. Biwak, odbywający się pod hasłem: "Ślubuję Ci, Ojczyzno", ma charakter edukacyjny i patriotyczny, a przy okazji sportowo-rekreacyjny. Jego celem jest propagowanie wiedzy wojskowej oraz popularyzowanie wśród młodego pokolenia postaw proobronnych i patriotycznych.
Oprócz uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w programie znajduje się szereg atrakcji: zwiedzanie Warszawy, pobyt w jednostce w Wesołej, pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego, prelekcje filmów, cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, imprezy sportowo-rekreacyjne, dyskoteka oraz uroczystość ogniobrania. Nie zabraknie też prezentacji oferty edukacyjnej wydziałów AON oraz wszystkich wojskowych uczelni wyższych.
Biwak, odbywający się pod patronatem ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, jest inicjatywą rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa. To konsekwencja zakrojonego na szeroką skalę i prowadzonego już od wielu miesięcy pod jego kierunkiem programu partnerskiego z placówkami kształcenia ponadgimnazjalnego. Tylko w pierwszych miesiącach tego roku uczelnia podpisała porozumienia o współpracy z blisko dziesięcioma szkołami z całego kraju. Na mocy tych porozumień uczniowie szkół objętych patronatem mogą uczestniczyć w wykładach, warsztatach, seminariach i forach dyskusyjnych organizowanych przez AON, a pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni będą prowadzić zajęcia w szkołach. Kadra naukowa Akademii wesprze również opracowanie programów nauczania w klasach o profilu mundurowym. Dodatkowo AON udostępni uczniom swoje zbiory biblioteczne i umożliwi im korzystanie ze swoich czytelni.
Inną inicjatywą rektora, która ma propagować edukację obronną i kształtować postawy obronne, jest umożliwienie cywilnym studentom AON zdobycie stopnia wojskowego podczas dodatkowych szkoleń.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/