Moody’s wkracza do akcji

Pozytywna reakcja na ogłoszenie rozmów w sprawie pomocy dla Irlandii nie trwała długo a nerwowość na rynku powróciła szybciej niż można było się spodziewać.

Moody’s wkracza do akcji
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

Nie bez znaczenia była wypowiedź przedstawiciela agencji Moody’s, który zapowiedział możliwość skokowej obniżki ratingu dla Irlandii. Dziś dane makroekonomiczne po obydwu stronach oceanu i decyzja ws. stóp w Polsce.

EURUSD – poprawa nie trwała długo

Jedną z przyczyn zwrotu sytuacji na EURUSD w dniu wczorajszym była niewątpliwie wypowiedź przedstawiciela Moody’s, który zapowiedział możliwość skokowej obniżki ratingu Irlandii. To kolejna sytuacja kiedy agencje (zwłaszcza Moody’s) zbyt długo utrzymują nierealnie wysoki rating, obniżając go dopiero w sytuacji kryzysowej i tym samym zwiększając turbulencje rynkowe (i dodatkowo pogarszając sytuację emitenta!). Wczorajszy sygnał z Moody’s powinien dawac do myślenia, mając na uwadze fakt, iż wiosną agencje wydatnie zwiększyły skalę kryzysu greckiego (pisaliśmy o tym wtedy, m.in. tu http://blog.parkiet.com/pkwiecien/2010/05/19/agencje-w-kryzysie/).

Tak silny zwrot w notowaniach EURUSD sugeruje, iż wzrostowe odbicie (pod rozmowy Irlandii z UE/MFW) jest już za nami. Dynamika spadków daje spore szanse na rychły test minimów z zeszłego tygodnia (1,3447), a następnie kluczowego wsparcia wyznaczonego przez sierpniowy szczyt (1,3334).

Ten poziom odgrywa tak istotną rolę, gdyż jeśli wzrosty miałyby być kontynuowane w dłuższym okresie, nie powinien zostać naruszony. Tym samym jego udany test uruchomi dodatkowy potencjał spadkowy.

W kalendarzu - sprzedaż domów, PMI, rewizje PKB

Wtorkowy kalendarz pełen jest publikacji danych na rynkach rozwiniętych. Wśród danych z Europy mamy przede wszystkim wstępne wskaźniki aktywności PMI dla przemysłu i usług. Dla całej strefy (publikacja o 9.58) rynek oczekuje odczytów na poziomie odpowiednio 54,4 i 53,1 pkt., czyli w obydwu przypadkach nieco niżej niż w październiku. W USA mamy rewizję PKB (14.30, konsensus +2,4%) oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (16.00, konsensus 4,5 mln). W tym kontekście warto przypomnieć, iż dane o budowach domów za październik były bardzo słabe. W Polsce RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Choć prawdopodobieństwo podwyżki jest niezerowe, oczekujemy, iż Rada wstrzyma się z tym ruchem do przyszłego roku.

dr Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)