Trwa ładowanie...
d4d7iqc

Morawiecki: Chcemy 'uratować' pozostałe 9 mld euro dofinansowania UE z 2007-13

Warszawa, 29.12.2015 (ISBnews) - Jednym z priorytetów rządu jest dziś stworzenie możliwości wydatkowania pozostałych ok. 9 mld euro środków dofinansowania unijnego z perspektywy 2007-2013 i stworzenie warunków do optymalnego wykorzystania pieniędzy w latach 2014-2020, poinformowali wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki i wiceminister Jerzy Kwieciński.

Share
d4d7iqc

"Rząd dokonał przeglądu wydatków związanych z perspektywą UE 2007-13. W całości ta perspektywa powinna być wykorzystana. Jednak w połowie listopada zauważyliśmy, że kwota ok. 9 mld euro jest zagrożona jeśli chodzi o możliwości wydania. Dziś priorytetem jest, by 'tuż przed metą' wykorzystać środki. Przygotowaliśmy program naprawczy" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
"Ten plan naprawczy został zatwierdzony przez Radę Ministrów 8 grudnia. Spotkaliśmy się z krajami członkowskimi UE, wypracowaliśmy parę nowych rozwiązań. Zaprezentowaliśmy je Komisji Europejskiej. Niektóre zyskały aprobatę Komisji i teraz ten plan realizujemy" - wyjaśnił Kwieciński.

Poinformował, że nowe rozwiązania to m.in. zmiana podstawy certyfikacji funduszy unijnych (polega to m.in. na tym, że rozliczana kwota jest inaczej kwalifikowana - doliczany jest wkład własny sektora prywatnego), zwiększenie poziomu dofinansowania niektórych projektów do 85%, możliwość podpisania umów na dofinansowanie jeszcze w przyszłym roku na projekty zrealizowane w tym roku.

"Nie odpowiem na pytanie jaką część środków się uda 'uratować'. Na razie chcemy mieć jak najwięcej projektów wykonanych w tym roku" - dodał Kwieciński.

d4d7iqc

"Jeżeli chodzi o nową perspektywę, to ona już działa od 2014 r. Natomiast wydawanie pieniędzy jest na minimalnym poziomie. Przygotowujemy plan, który ma na celu zwiększenie efektywności funduszy. Ten plan przedstawimy w ramach pierwszych 100 dni rządu" - kontynuował Kwieciński.
Według niego fundusze UE z nowej perspektywy nie będą jeszcze miały "tak silnego wpływu na PKB w przyszłym roku".

"W 2016 r. dopiero będą ogłaszane konkursy. Panujemy około 100 konkursów na prawie 60 mld zł. Ale wydawanie tych pieniędzy dopiero zacznie się pod koniec przyszłego roku" - podsumował wiceminister.

(ISBnews)

d4d7iqc

Podziel się opinią

Share
d4d7iqc
d4d7iqc