Morawiecki: Polska i Litwa mogą wspólnie negocjować zakupy LNG (aktl.)

#
dochodzą kolejne wypowiedzi wicepremiera
#

14.12.2015 14:55

14.12. Wilno (PAP) - Polska i Litwa, które mają terminale w Świnoujściu i Kłajpedzie, mogą wspólnie negocjować zakupy LNG - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na Litwie będzie rozmawiał o budowie połączenia gazowego Polska-Litwa, by wzmocnić system bezpieczeństwa energetycznego obu krajów.

"Teraz, gdy mamy dwa terminale, możemy wspólnie negocjować zakupy gazu. Litwa już w tej chwili prowadzi zakupy gazu LNG. Warto jest wspólnie negocjować, bo zawsze są to wyższe wolumeny i lepsze ceny (...) każde 10 dolarów na 1000 metrów sześciennych gazu to bardzo dużo pieniędzy" - powiedział Morawiecki dziennikarzom w poniedziałek w drodze do Wilna.

W stolicy Litwy miał zaplanowane spotkania z premierem tego kraju Algirdasem Butkievicziusem i przedstawicielami firm Lit-Pol oraz Orlen-Lietuva.

"Uważam, że zużycie gazu może rosnąć. Dzisiaj zużywamy około 15 mld (metrów sześciennych). Jeżeli będziemy zwiększać zużycie, to warto myśleć o zwiększeniu (mocy) terminala w Świnoujściu do 7,5 (mld metrów sześciennych) i warto, tak jak zostało zapowiedziane, sprawdzić (...) zasadność budowy nowego terminalu. Na pewno bardzo poważnie to rozważymy" - zaznaczył.

Morawiecki ocenił, że stosunki polsko-litewskie są bardzo ważne. "Mam nadzieję, że wymiana handlowa (między Polską a Litwą) jeszcze bardziej się ożywi, bo (Litwa) jest jednym z naszych najbliższych partnerów na podobnym poziomie rozwoju do nas. (...) Chciałbym, żebyśmy podwoili naszą wymianę handlową w ciągu najbliższych ośmiu lat i wierzę głęboko, że mamy tutaj korzyści do zaoferowania sobie wzajemnie" - zaznaczył.

Ważny punkt wizyty to uroczystość otwarcia polsko-litewskiego połączenia energetycznego, tzw. LitPol Link, pozwalającego na transgraniczny przesył energii elektrycznej. Połączenie uważa się za kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy i pozostałych państw bałtyckich.

Projekt mostu energetycznego Polska - Litwa umożliwi nie tylko wymianę energii z krajami bałtyckimi, domknie też tzw. pierścień bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie więc pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)