Trwa ładowanie...
d35oun6
d35oun6

Morawiecki: wzrost PKB w 2017 r. może być wyższy niż 3,6 proc. (krótka)

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki nie wyklucza, że tegoroczny wzrost PKB może być wyższy niż zapisane w budżecie 3,6 proc.
Share
d35oun6

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit", czy wzrost PKB w I kw. tego roku mógłby być wyższy niż w IV kw. ubiegłego roku, powiedział, że prognozy na ostatni kwartał 2016 roku były między 0,5 proc. a 1,5 proc. tymczasem wzrost wyniósł 2,7 proc.

"Byliśmy jedynymi, którzy utrzymywali bardzo wysoką optymistyczną prognozę, tak samo na ten rok twardo trzymamy wzrost gospodarczy, który założyliśmy w budżecie. Może zaskoczymy raczej +na plus+ niż na minus, czyli więcej niż 3,6 proc. raczej niż mniej" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że analitycy i agencje ratingowe jedna po drugiej podnoszą prognozy.

d35oun6

Morawiecki, pytany o wzrost inwestycji, powiedział, że widzi go m.in. w mikrogospodarce.

Zaznaczył, że wzrost inwestycji to proces wielomiesięczny, wieloletni.

"Byliśmy w trendzie spadkowym inwestycji, dzisiaj jesteśmy już po odbiciu się od tego trendu spadkowego i w kolejnych kwartałach tego roku zanotujemy większe przyrosty inwestycji - poinformował Morawiecki.

Według niego spodziewane podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nie powinny zahamować wzrostu w gospodarce strefy euro i Unii Europejskiej, a w ślad za tym w Polsce.

d35oun6

Podziel się opinią

Share
d35oun6
d35oun6