Trwa ładowanie...

Mordasewicz: powrót do poprzedniego wieku emerytalnego krzywdzący dla kobiet

Skierowany do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada przywrócenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Taki wiek obowiązywał do momentu wejścia w życie reformy zakładającej stopniowe wydłużanie go do 67 lat zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Mordasewicz: powrót do poprzedniego wieku emerytalnego krzywdzący dla kobietŹródło: Eastnews, fot: Tadeusz Koniarz/REPORTER
d4bn8eb
d4bn8eb

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan, obniżenie i zróżnicowanie wieku emerytalnego będzie miało negatywne skutki dla wszystkich, a w szczególności dla kobiet. Przypomina, że w nowym systemie emerytalnym wysokość świadczenia zależy od tego, ile zgromadziliśmy składek oraz od dalszego oczekiwanego czasu życia od momentu przejścia na świadczenie.

- Jeśli w firmie jest na przykład redukcja etatów a do zwolnienia mężczyzna i kobieta, to istnieje silna presja, by zwolnić kobietę, ze względu na jej wcześniejszy wiek emerytalny. Efekt jest taki, że z reguły w wieku 60 lat kobiety kończą pracę. To zaś oznacza, że ich emerytura będzie niska. Przed nimi jest bowiem jeszcze średnio 20 lat życia czyli 240 miesięcy. W przypadku 65 letniego mężczyzny przewidywany czas życia jest dużo mniejszy. Chyba więc w niezamierzony sposób, poprzez zróżnicowanie wieku emerytalnego czyni się krzywdę kobietom - podkreśla Jeremi Mordasewicz.

Prezydencki projekt przewiduje prawo do emerytury w wieku 60 i 65 lat. Nie jest to jednak obowiązek. Jeśli ktoś chce, może pracować dłużej. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, skorzystanie z możliwości przejścia na emeryturę w wieku zaproponowanym w prezydenckim projekcie nie będzie opłacalne z punktu widzenia wysokości świadczeń. Jak wylicza, jeśli kobieta, która odchodzi na emeryturę w wieku 60 lat wypracowała sobie świadczenie w wysokości 2 tysięcy złotych, to jeśli zdecyduje się pójść na nie później o 5 lat i odejdzie w wieku 65 lat, to otrzyma emeryturę w wysokości 3 tysięcy złotych. - Będzie też wiele kobiet, które wypracują sobie bardzo niskie świadczenie w wysokości na przykład tysiąca złotych, z uwagi na krótki okres pracy. W ich przypadku pozostanie na rynku zatrudnienia o dodatkowe 5 lat oznacza, że ich emerytura będzie wynosiła 1500 a nie tysiąc złotych - wylicza Jeremi Mordasewicz.

d4bn8eb

Poza tym, jak podkreśla, nie stać nas na obniżanie wieku emerytalnego. Dodaje, że na 38 milionów obywateli w naszym kraju pracuje zaledwie 16 milionów, a ponad 9 milionów pobiera emerytury i renty. - Przy takich proporcjach pracujących i pobierających świadczenia, Polska nie ma szans na szybki rozwój. A skoro tak, to kontynuacja stopniowego wydłużania wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest koniecznością - uważa Jeremi Mordasewicz.

d4bn8eb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bn8eb